Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co Polacy wiedzą o uzależnieniu od papierosów?

abcZdrowie.pl
by FelixJLeupold / CC BY 2.0 (flickr)
Prawdopodobnie każdy Polak wie, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Czy świadomość zagrożenia ma jednak wpływ na nasz stosunek do wyrobów tytoniowych?

Szkodliwy wpływ papierosów na zdrowie jest znany od wielu lat, nic więc dziwnego, że papierosy cieszą się złą sławą. Nie zmienia to jednak faktu, iż sprzedaż wyrobów tytoniowych w Polsce nie maleje, a w nałóg papierosowy wpadają kolejne osoby. Dlaczego oficjalne ostrzeżenia przed zgubnymi skutkami palenia papierosów nie robią na nas większego wrażenia?

W jakim wieku Polacy sięgają po pierwszego papierosa?

Magdalena Brabec, psychoterapeuta i psycholog, nie ma złudzeń odnośnie do wieku, w jakim z reguły następuje inicjacja nikotynowa w naszym kraju – jest to zwykle „wiek gimnazjalny, choć już w szkole podstawowej dzieci sięgają po pierwszego papierosa, więc gimnazjaliści bywają uzależnieni od papierosów. Sądzę jednak, że najczęściej uzależniają się pełnoletnie osoby, około 18–20 roku życia. Na pewno z biegiem lat ten moment następuje niestety coraz szybciej”.

Dlaczego dzieci sięgają po papierosy? Odpowiedź na to pytanie jest niezmienna mimo upływu czasu – główną motywacją młodych ludzi jest chęć uzyskania „dorosłego” wizerunku i dostosowania się do grupy rówieśniczej. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż nieletni nie mogą legalnie nabyć papierosów – tym samym zyskują one status zakazanego owocu, który – jak wiadomo – smakuje lepiej, nawet jeśli sam papieros smakuje i pachnie nieprzyjemnie. Dla wielu nastolatków palenie papierosów jest także sposobem na wyrażenie młodzieńczego buntu. Jak na ironię, po latach ten dziecinny manifest często obraca się przeciwko nim. Wieloletnie wdychanie substancji smolistych nie pozostaje bowiem bez wpływu na zdrowie.

Uzależnienie od papierosów

W kwestii nałogów młodzi ludzie odczuwają zastanawiającą pewność siebie – większość z nich jest przekonana o tym, że sporadyczny kontakt z używkami nie spowoduje u nich uzależnienia od danej substancji. O naiwności tego podejścia z reguły przekonują się po fakcie, gdy nagle okazuje się, że nie tyle chcą, co muszą zapalić kolejnego papierosa.

Jak poznać, że przyjemność stała się przymusem? „Uzależnienie objawia się m.in. potrzebą zapalenia papierosa w ciągu dnia i niemożnością powstrzymywania się od tego”, wyjaśnia psycholog Magdalena Brabec. „Ponadto objawia się wzrostem ilości wypalanych papierosów, a kiedy nie można zapalić, a już by się chciało, uzależniona osoba robi się niespokojna, pobudzona, drażliwa. Oprócz tego, kiedy tylko wystąpi jakaś sytuacja emocjonująca, czy to stres, czy to ogromna radość, palacz za chwilę chce zapalić, ponieważ już nauczył się radzić sobie z emocjami – albo inaczej regulować swój stan emocjonalny – poprzez papierosy”.

Skutki palenia papierosów

Wieloletnie uzależnienie od papierosów powoduje prawdziwe spustoszenie w organizmie. „Wpływ palenia na zdrowie to między innymi: impotencja u mężczyzn, nieprawidłowości różnego typu w układzie krwionośnym, w tym np. miażdżyca”, wylicza psycholog Magdalena Brabec. „Do tego nowotwór, zwłaszcza płuc, oraz problemy skórne, z cerą”, dodaje.

Problemy zdrowotne, które mogą stać się udziałem nałogowych palaczy, nie przemawiają do wyobraźni ludzi młodych, ale osoby w wieku dojrzałym traktują je poważniej, zwłaszcza gdy temat chorób przewlekłych nie jest im obcy. To właśnie dorośli częściej i chętniej podejmują próby wyjścia z uzależnienia od papierosów, choć w wielu przypadkach są to próby nieudane.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto