Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Unijne wsparcie pomoże zagrożonym wykluczeniem

Monika Kaczyńska
Unijne wsparcie pomoże zagrożonym wykluczeniem
Unijne wsparcie pomoże zagrożonym wykluczeniem 123rf
Fundusze Europejskie. Projekty obejmą osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Wszystkie będą koncentrowały się na wsparciu udzielanym w miejscu zamieszkania

Wykluczenie społeczne dotyka nie tylko jednostek i rodzin, ale też niekiedy całych społeczności. Sprzyjają mu nie tylko niskie dochody, ale także przewlekłe choroby, wychowywanie dzieci z niepełnosprawnością. Inne problemy stwarzające zagrożenie wykluczeniem to własne niedomogi, w tym niepełnosprawność intelektualna czy niepełnosprawności sprzężone, a także na przykład zaburzenie psychiczne.

Osoby, które nękają tego typu problemy nie są w stanie w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, ekonomicznym, kulturalnym, popadając często w izolację. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby, które borykają się z więcej niż jednym problemem sprzyjającym wykluczeniu społecznemu. Właśnie dla nich szczególnie ważny jest dostęp do usług społecznych pomagających pokonać bariery, które utrudniają im pełne, aktywne życie.

Fundusze Europejskie - dwa konkursy na wsparcie
Fundusze unijne pozwolą sfinansować projekty, służące wsparciu osób bądź rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, ze szczególnym naciskiem na wsparcie tych, którzy doświadczają wykluczenia społecznego z powodu więcej niż jednej z przesłanek. Pomocą zostaną objęte także osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z zaburzeniami psychicznymi.

27 lutego lutego na stronie internetowej Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 pojawiło się ogłoszenie o planowanych dwóch konkursach w ramach Poddziałania 7.7.2 „Usługi społeczne i zdrowotne - projekty konkursowe (w tym wsparcie OSI) oraz „Usługi społeczne i zdrowotne - projekty konkursowe (LGD)”.

Pierwszy z konkursów, w którym do podziału jest ponad 45 mln zł, adresowany jest między innymi do podmiotów ekonomii społecznej, organizacji pozarządowych, instytucji rynku pracy, jednostek samorządu terytorialnego i jednostki budżetowe działające na terenie całej Wielkopolski. W ramach konkursu przewiduje się ponadto wsparcie projektów zgodnych z Mandatem Terytorialnym poszczególnych OSI Ośrodków Subregionalnych (Piła, Gniezno, Konin, Leszno).

Część sumy przeznaczonej na ten konkurs, czyli ponad 9,7 mln zł została zarezerwowana na projekty zintegrowane - czyli takie, w których do realizacji zgłoszonych projektów będą potrzebne też inwestycje w obiekty służące wsparciu. Pieniądze na ten cel zostaną rozdzielone w konkursie na Poddziałanie 9.1.2 zaplanowanym na trzeci kwartał bieżącego roku. Już teraz przyszli beneficjenci muszą zadeklarować udział w nim.

Drugi z ogłoszonych konkursów jest adresowany do Lokalnych Grup Działania. Na projekty w ramach tego konkursu przeznaczono 6,7 mln.

Fundusze Europejskie - Pomoc od sąsiada
- Istotą projektów ma być odpowiedź na już rozpoznane problemy i potrzeby osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem - wyjaśnia Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWW. - Kluczowa kwestia to aby zaproponowane rozwiązania dotyczące świadczenia usług społecznych prowadziły do przejścia od opieki instytucjonalnej do usług świadczonych w społeczności lokalnej - podkreśla.

W ramach projektu, w zależności od potrzeb beneficjent może wspierać na przykład rodzinę borykającą się z z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. Działania, które mogą zostać podjęte to zapewnienie usług asystenta rodziny, tworzenie grup wsparcia, konsultacje czy poradnictwo. Jednocześnie - obok działań doskonalących umiejętności wychowawcze rodziców beneficjenci mogą wspierać i rozwijać rodzinne formy opieki nad dziećmi, takie jak m.in. rodziny zastępcze czy rodziny terapeutyczne.

Kolejną ważną grupą odbiorców usług społecznych służących włączeniu społecznemu są osoby z niepełnospra-wnościami.

- Najważniejszym aspektem świadczonej pomocy jest umożliwienie pozostania osób niesamodzielnych, w tym osób starszych, osób z niepełnospra-wnością w swoim środowisku - podkreśla Sylwia Wójcik. - Istotny zatem jest rozwój usług społecznych świadczonych w miejscu zamieszkania - dodaje.

Mają temu służyć takie działania, jak likwidowanie barier architektonicznych, usługi dowożenia posiłków, a także poprzez wsparcie udzielane faktycznym opiekunom, czyli na ogół członkom rodzin, którzy na co dzień opiekują się osobami niesamodzielnymi lub osobami z niepełnosprawnością.

Inne formy wsparcia, które mogą stanowić część projektów, to mieszkania chronione bądź wspomagane. Te ostatnie mogą mieć formę na przykład mieszkań treningowych, w których osoby opuszczające np. domy dziecka czy rodziny zastępcze, ale też osoby niepełnosprawne uczą się żyć samodzielnie - prowadzić gospodarstwo domowe, planować wydatki itp.

W mieszkaniu chronionym osoby niesamodzielne czy z niepełnosprawnością otrzymają pomoc w prowadzeniu samodzielnego życia.

Fundusze Europejskie - Aktualne konkursy

Ogłoszenia o konkursach i ich regulaminy można znaleźć na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

Wnioski w obu konkursach na projekty w ramach Poddziałania 7.2.2 można składać za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego (LSI) od 31 marca do dnia 28 kwietnia, do godziny 15.30. Przygotowanie wniosków w systemie możliwe jest już od momentu ogłoszenia naboru.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia elektronicznej wersji wniosku należy dostarczyć jego papierową wersję do Sekretariatu Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, al. Niepodległości 18, 61-713 Poznań (bud. „C”, 1 piętro, pok. 142). Można to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30 do 15.30 lub wysłać pocztą za potwierdzeniem, bądź przesyłką kurierską.

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto