Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FUNDUSZE UE: Nowe miejsca opieki nad małymi dziećmi pozwalają rodzicom na powrót do pracy

Redakcja
Aby rodzice mogli rozpocząć aktywność zawodową lub wrócić do pracy po narodzinach dziecka muszą mieć możliwość zapewnienia mu odpowiedniej opieki
Aby rodzice mogli rozpocząć aktywność zawodową lub wrócić do pracy po narodzinach dziecka muszą mieć możliwość zapewnienia mu odpowiedniej opieki 123rf
Zapewnienie opieki dzieciom to dla rodziców podstawowy warunek aktywności zawodowej. Miejsc, dla tych najmłodszych poniżej 3 roku życia wciąż brakuje. Fundusze europejskie umożliwiają tworzenie nowych.

Pani Hanna przed urodzeniem dziecka pracowała. Pod koniec jej urlopu macierzyńskiego stanęła przed problemem większości pracujących matek. Co z dzieckiem?
- Możliwość korzystania ze żłobka była dla mnie warunkiem powrotu do pracy - mówi. -Wynajęcie opiekunki nie wchodziło w grę z powodów finansowych, pomoc rodziny z racji oddalenia od naszego miejsca zamieszkania także nie była rozwiązaniem, które rozważałam. Otwarcie żłobka w Puszczykowie idealnie wpisało się w moje plany. Córka poszła tam na miesiąc przed mo-im powrotem do pracy, był więc czas na stopniową aklimatyzację - dodaje.

Żłobek „Czarodziejski Zamek”, do którego trafiła córka pani Hanny był jednym z projektów zrealizowanych w ramach WRPO 2014+.
Mało miejsc dla najmłodszych

Mimo dobrej koniunktury gospodarczej problemem naszego kraju wciąż pozostaje niski poziom aktywności zawodowej obywateli. Jak wynika z danych GUS w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniósł on zaledwie 56 proc. To znacznie poniżej średniej europejskiej (wynosi ona 71,1 proc.).
Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone. Faktem jest jednak, że ograniczona dostępność różnych form opieki nad dziećmi, zwłaszcza najmłodszymi nie sprzyja podejmowaniu aktywności zawodowej lub powrotom na rynek pracy po przerwie spowodowanej urodzeniem dziecka i opieką nad niemowlęciem.

Fundusze europejskie, z których można skorzystać na tworzenie nowych miejsc w żłobkach lub klubach malucha stopniowo tę sytuację zmieniają. Jednak potrzeby w tym zakresie wciąż pozostają ogromne.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obecnie działa w Polsce 3586 żłobków i klubów malucha, które zapewniają opiekę dzieciom poniżej 3 roku życia.
W Wielkopolsce jest ich 366, co plasuje nasze województwo w krajowej czołówce (więcej takich instytucji jest tylko w województwie mazowieckim - 668 i małopolskim - 402).
Optymistyczną wiadomością jest to, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy liczba żłobków i klubów malucha w naszym województwie wzrosła. Mogły one zapewnić opiekę mniej więcej co dziesiątemu dziecku poniżej 3. r.ż.

Dodatkowym problemem, jest także fakt, że miejsca opieki dla najmłodszych dzieci znajdują się przede wszystkim w największych ośrodkach miejskich. Poza nimi dostęp do tego rodzaju usług jest bardzo ograniczony.
Ta sytuacja poprawiła się także dzięki pieniądzom z WRPO 2014+. W zakończonych do tej pory konkursach wyłoniono blisko 80 projektów, w ramach których powstały miejsca opieki dla kilkuset dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Żłobek poszukiwany

Jednym z takich przedsięwzięć jest żłobek „Czarodziejski Zamek” w Puszczykowie. Powstał przy przedszkolu o tej samej nazwie, jako w pewnym sensie uzupełnienie oferty dla rodziców.
- Przedszkole „Czarodziejski Zamek” istnieje w Puszczykowie od 2015 roku - mówi Andrzej Namysł, prezes spółki Smart Planet, prowadzącej obie placówki. - Rodzice pytali o możliwość otoczenia opieką także młodszych dzieci. Gdy więc ogłoszono konkurs na miejsca w żłobkach zdecydowaliśmy się złożyć wniosek. Można powiedzieć, że gdy chodzi o żłobki było to przecieranie szlaków - dodaje.

29 mln zł to pieniądze przeznaczone na dofinansowanie tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3

Projekt, realizowany od września 2017 roku do października 2018 roku obejmował stworzenie 50 miejsc w żłobkach, tak, aby rodzice dzieci do lat 3 z terenu gminy Puszczykowo mogli podjąć zatrudnienie lub wrócić na rynek pracy.
Nowe miejsca były przeznaczone więc zarówno dla dzieci osób bezrobotnych i biernych zawodowo, jak i przebywających na urlopach macierzyńskich bądź rodzicielskich.

Jak podkreśla Andrzej Namysł z 48 rodziców, których dzieci skorzystały z dofinansowywanych z WRPO 2014+ miejsc w żłobkach 92 proc. wróciło na rynek pracy. A miejsca w żłobkach wciąż są na wagę złota.
- Ludzie szukają profesjonalnych, dobrze wyposażonych miejsc, które zapewnią dobrą opiekę najmłodszym dzieciom- mówi prezes Smart Planet. - Zapotrzebowanie jest duże. Choć prowadzenie żłobka to zadanie wymagające, korzystając z dotacji z funduszy europejskich będziemy w najbliższym czasie uruchamiać kolejne dwa żłobki - w Czmoniu i Komornikach.

Z udziałem dotacji z WRPO powstał żłobek dla ośmiorga dzieci w Potrzanowie przy Przedszkolu Artystycznym. Impulsem do jego powstania także były potrzeby rodziców. Projekt unijny został już zakończony, a żłobek utrzymuje się na zasadach komercyjnych.
- Ograniczają nas warunki lokalowe -mówi Małgorzata Wiśniewska, dyrektor placówki. - Ale chętnych jest więcej niż mamy miejsc.
Teraz kolejne podmioty mają szanse skorzystać z dotacji na m.in. tworzenie miejsc w żłobkach i klubach malucha . W konkursie w ramach poddziałania 6.4.1 „ Wsparcie aktywności zawodowej osób wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad małymi dziećmi” do podziału jest 29 milionów złotych.
Szczegółowe informacje i regulamin konkursu można znaleźć na stronie

wrpo.wielkopolskie.pl

w zakładce nabory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto