Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak działa aromaterapia?

abcZdrowie.pl
by Matt @ PEK / CC BY 2.0 (flickr)
Aromaterapia zyskała ogromną popularność – dowiedz się dlaczego.

Uwielbiamy piękne zapachy – szczególnie kobiety są czułe na otaczające je aromaty. Czy nie czujemy się lepiej, gdy wąchamy piękne perfumy lub świeżo upraną pościel? Owszem i dlatego zapachy wykorzystywane są również w terapii – zarówno ducha, jak i ciała.

Co to jest aromaterapia?

Jak sama nazwa wskazuje, aromaterapia to leczenie za pomocą nut zapachowym. Wykorzystywane są przy tym olejki eteryczne, czyli substancje lotne pozyskiwane z różnych roślin, m.in. lawendy, jaśminu, tymianku, cedru, eukaliptusa, cytryny, geranium, kminku, mandarynki, melisy, świerku, rozmarynu. Olejki gromadzą się w tych częściach roślin, które najintensywniej pachną. Po licznych badaniach stwierdzono, że wpływają one bardzo korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Działają rozluźniająco (pomagają szczególnie przy bezsenności), rozkurczowo, a ponadto przeciwzapalnie. Chronią przed namnażaniem się bakterii, mogą być wykorzystywane do dezynfekcji. To jednak nie wszystko, olejki eteryczne wpływają bardzo dobrze na skórę, np. na pomarańczową skórkę, czyli doskonale znany paniom cellulit (więcej o olejkach aromatycznych przeczytasz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/olejki-eteryczne). Aromaterapia jest gałęzią medycyny naturalnej.

Olejki na różne dolegliwości

Chcesz spróbować aromaterapii, ale nie wiesz, jaki olejek będzie odpowiedni na twoje bolączki? Podpowiadamy, jaki zapach wybrać, aby poprawić stan swojego zdrowia:

przeziębienie – olejek lawendowy, rozmarynowy lub eukaliptusowy;
bezsenność – olejek pomarańczowy, eukaliptusowy, jałowcowy, lawendowy;
problemy z trawieniem – kminkowy, z kopru włoskiego, różany;
bóle menstruacyjne – olejek geraniowy, cyprysowy, melisowy, z rumianku rzymskiego;
problemy z wysokim ciśnieniem – olejek majerankowy, cytrynowy, różany;
problemy skórne (trądzik, łupież, grzybice) – olejek sandałowy, paczulowy, jałowcowy;
ból głowy – majerankowy, bazyliowy, lawendowy;
depresja– z drzewa różanego, pomarańczowy, limetkowy

Jak stosować olejki eteryczne?

Jest wiele możliwości wykorzystania olejków eterycznych. Dobrym pomysłem jest zrobienie inhalacji. Wbrew pozorom przygotowanie jej nie jest trudne – wystarczy dodać kilka kropelek olejku do pojemnika z gorącą wodą. Następnie należy pochylić się nad nim i wdychać opary, dla lepszego efektu warto przykryć głowę ręcznikiem. Można również wykonać tzw. kompres, czyli nasączyć ręcznik bądź inny materiał roztworem wody z kilkoma kroplami olejku. Taki nasączony materiał można przykładać do różnych miejsc, np. na bolącą głowę. Jeśli nasze ciało potrzebuje dodatkowego odprężenia, wówczas warto zdecydować się na masaż, w którym zostaną wykorzystane aromatyczne olejki. Na koniec coś dla leniuchów. Najprostszym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych jest kominek aromatyczny. Wlewamy do niego odrobinę wody z ulubionym olejkiem, zapalamy podgrzewacz i... gotowe. Możemy rozkoszować się niepowtarzalnymi zapachami w swoim domu.

Aromaterapia dla wszystkich?

Zanim zdecydujemy się na leczenie zapachami, należy wiedzieć, że nie każdy może poddać się aromaterapii. Niewskazane jest, aby korzystały z niej małe dzieci, kobiety w stanie błogosławionym oraz osoby cierpiące na alergię. Jeśli mamy wrażliwy węch i nie lubimy tak intensywnych zapachów – nie warto się zmuszać. Czas aromaterapii ma przede wszystkim sprawiać nam przyjemność, odprężyć i pozwolić zapomnieć o codziennych kłopotach.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto