Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole wyróżnione w konkursie "Izabella"

GB
Na zdjęciu: Piotr Śniegocki, Tomasz Nuszkiewicz i Bartłomiej Grzanka - w 2015 r. pracownik Muzeum Technik Ceramicznych, który współtworzył nagrodzoną wystawę
Na zdjęciu: Piotr Śniegocki, Tomasz Nuszkiewicz i Bartłomiej Grzanka - w 2015 r. pracownik Muzeum Technik Ceramicznych, który współtworzył nagrodzoną wystawę Fot. Bartłomiej Grzanka
W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbyło się rozstrzygnięcie XIV Konkursu na wielkopolskie wydarzenie muzealne roku "Izabella 2015". Wyróżnienie w kategorii działalność wystawiennicza otrzymało Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole otrzymało z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka wyróżnienie w konkursie "Izabella" na wydarzenie muzealne roku w Wielkopolsce w kategorii działalność wystawiennicza. Placówkę doceniono za stworzenie wystawy stałej "Fajans kolski - formy, dekoracje, techniki zdobnicze".

Na uroczystej gali w Gnieźnie muzeum reprezentowali dyrektor Tomasz Nuszkiewicz oraz pasjonat i kolekcjoner kolskiej ceramiki Piotr Śniegocki - jeden ze współtwórców wystawy.

- Otwarcie i udostępnienie zwiedzającym stałej wystawy kolskiej ceramiki na poddaszu ratusza było największym osiągnięciem muzeum i zwieńczeniem wieloletnich starań o doprowadzenie do powstania atrakcyjnej i interesującej dla widza ekspozycji - mówi Tomasz Nuszkiewicz, dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Wystawa „Fajans Kolski: formy, dekoracje, techniki zdobnicze” otrzymała imię Czesława Freudenreicha, ostatniego przedwojennego właściciela fabryki fajansu w Kole, prekursora zbiorów kolskiej ceramiki, inicjatora postania muzeum w Kole i podejmowania działań nad ochroną zabytków naszego miasta.

Na wystawie prezentowana jest ceramika wyprodukowana w kolskiej fabryce fajansu od początku jej istnienia w połowie XIX w., aż końca XX w. Istotnym elementem ekspozycji są plansze prezentujące historię kolskiej ceramiki na tle dziejów miasta.

Warto dodać, że I nagrodę i statuetkę Izabelli 2015 w kategorii "Działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa" otrzymało Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, nagrodzone za program edukacyjny "Z archiwum Muzeów w Chełmnie nad Nerem i Żabikowie. Niemiecki obóz zagłady Kulmhof".


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto