Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie dworca PKP w Kole [WIDEO, ZDJĘCIA]

KUL
Odnowiony dworzec PKP w Kole już otwarty. W środę dokonano uroczystego oddania obiektu.

Dworzec kolejowy w Kole przez długie lata czekał na remont, a z roku na rok jego stan był coraz gorszy. Wreszcie w październiku 2010 roku rozpoczęły się prace budowlane.

– Stan dworca przed remontem już od kilku lat budził nasze niepokoje i obawy. Był niezadawalający dla mieszkańców. Na szczęście udało się podpisać porozumienie między PKP Nieruchomości a gminą Koło i PKP przystąpiło do remontu – mówi Mieczysław Drożdżewski, burmistrz Koła. – Remont trwał dość długo i denerwowaliśmy się, ale teraz możemy się już tylko cieszyć.

Za 5 mln zł, które pochodziły z budżetu państwa i kasy PKP, udało się całkowicie zmodernizować budynek. Oddanie go do użytku opóźniło się, bo w trakcie prac został zmieniony główny wykonawca. Remont odbywał się pod nadzorem konserwatora zabytków. Z zewnątrz renowację przeszedł dach i elewacja, co pozwoliło na przywrócenie przedwojennego charakteru. Natomiast wewnątrz został on przebudowany, wymienione zostały m.in. okna, drzwi, podłogi i tynki. Zlikwidowane zostały bariery architektoniczne i obecnie dworzec jest przystosowany do obsługi niepełnosprawnych.

– Jest to bardzo nowoczesny dworzec – podkreśla Roman Biniszkiewicz, dyrektor oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP w Poznaniu. – Jest to jeden z nielicznych obiektów w Polsce, który został połączony z nowoczesną biblioteką. Współpraca kolei z samorządem to jest dzisiaj jedyna szansa na istnienie dworców w miastach tej wielkości co Koło. Nie mogą one funkcjonować samodzielnie.

Zobacz także: Aktualny rozkład jazdy PKP

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole ma zostać przeniesiona do budynku dworca jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w maju. Oprócz niej w obiekcie ma funkcjonować mały hostel.

Dworzec w Kole został oddany do użytku w 1925 r. Powstał według typowego projektu autorstwa inż. arch. Romualda Millera, naczelnika wydziału budownictwa Dyrekcji Kolei Państwowych w Warszawie. Identyczny został zbudowany w Koninie. Niestety w czasie wojny zniszczone zostało jedno skrzydło, a później został zupełnie rozebrany i zastąpiony przez obecnie funkcjonujący dworzec. Według tego samego projektu, ale pomniejszonego o jedno skrzydło, zostały zbudowane dworce m.in. w Gostyninie, Łęczycy, Ozorkowie i Sierpcu.

Kolo.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto