Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sylwester 2015/2016. Jak postępować z fajerwerkami? [PORADNIK]

Redakcja
Sylwester 2015/2016. Jak postępować z fajerwerkami? [PORADNIK]
Sylwester 2015/2016. Jak postępować z fajerwerkami? [PORADNIK] Bartosz Pudełko
Sylwester 2015/2016: Ostatnia noc w roku rzadko bywa ciemna. Rozświetlają ją tysiące fajerwerków. Policja apeluje o rozwagę. Łatwo bowiem wyrządzić sobie krzywdę. Mundurowi przygotowali 10 porad bezpiecznego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami.

Dwie rzeczy, z którymi w pierwszej kolejności kojarzy się sylwestrowa noc? Dobra zabawa, często zakrapiana, oraz sztuczne ognie. Jeśli z tego równania usuniemy zdrowy rozsądek, to o wypadek nietrudno. Każdego roku 1 stycznia szpitalne izby przyjęć pełne są osób, które złe obchodzenie się z fajerwerkami przypłaciły poważnymi ranami. Najczęściej dochodzi do tego z trzech powodów. Albo niewłaściwie korzystamy z kupionych i gotowych fajerwerków, albo kupujemy je z niewiadomego źródła, albo też sami próbujemy je przerabiać. Policja przed tegoroczną zabawą po raz kolejny apeluje o rozsądek. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach przygotowała dla nas wszystkich 10 rad jak bezpiecznie obchodzić się ze sztucznymi ogniami.

Sylwester 2015/2016. Jak postępować z fajerwerkami? [PORADNIK]

- 10 rad - jak 10 palców u obu dłoni, które chcielibyśmy mieć, także po skończonej zabawie - kwitują policjanci. A więc zaczynamy:
1. Kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami takich niebezpiecznych fajerwerków.
2. Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu, który kupiliśmy.
3. Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.
4. Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować groźny pożar.
5. Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.
6. Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nie odpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.
7. Oddalmy się na co najmniej 10 m. od odpalanego fajerwerku.
8. Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
9. Szczególnie uważajmy na dzieci - fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe.
10. Pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto