18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W rzeszowskiej Pro-Familii można zrobić badania prenatalne w ramach umowy z NFZ

Redakcja
Badania prenatalne w Pro-Familii wykonuje m.in. dr n. med. Dariusz Borowski
Badania prenatalne w Pro-Familii wykonuje m.in. dr n. med. Dariusz Borowski Joanna Matwij
Przyszłe mamy, które chcą wykonać badania prenatalne mogą to zrobić w Rzeszowie. Kobieta, która zdecyduje się przebadać w Szpitalu Pro-Familia może liczyć na to, że zapłaci za to NFZ, bo szpital ma umowę z Funduszem. Badania na pewno warto wykonać. – Wykrycie wielu wad rozwojowych we wczesnym okresie ciąży pozwala na jej bezpieczne prowadzenie i umożliwia podjęcie leczenia już w czasie życia płodowego – podkreśla Radosław Skiba, menadżer szpitala.

Z refundowanych badań prenatalnych mogą skorzystać panie, które spełniają co najmniej jedno z kryteriów: są w wieku powyżej 35 lat, w poprzedniej ciąży wystąpiły wady genetycznej płodu lub dziecka, stwierdzono wystąpienie wady genetycznej u ciężarnej lub u ojca dziecka lub znacznie większe ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie czy też wieloczynnikową. Przesłanką do wykonania refundowanego badania jest stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko wady płodu.

Te nieinwazyjnie badania, które można wykonać również odpłatnie, pozwalają ocenić ryzyko urodzenia chorego dziecka, a jeśli jest duże, kobiecie proponuje się wykonanie badań inwazyjnych (amniopunkcja) celem potwierdzenia lub wykluczenia choroby.

Badania prenatalne wykonywane są w Pro-Familii raz w tygodniu w każdy wtorek. – Robi się je ściśle między 11 a 14 tygodniem ciąży – wyjaśnia lek. med. Krzysztof Cebulak, specjalista ginekolog-położnik, który nadzoruje ich przeprowadzanie w Pro-Familii. - Składają się one z wywiadu, badania USG, w którym ocenia się tzw. przezierność karkową płodu (NT) i badania krwi.Specjalne oprogramowanie komputerowe pozwala przeliczyć wszystkie wskaźniki na ryzyko zachorowania płodu na chorobę genetyczną.

Aby wykonać badanie wystarczy się zgłosić ze skierowaniem od swojego lekarza do rejestracji w Szpitalu Pro-Familia, gdzie zostanie wyznaczony termin wizyty.
Jak zaznacza Radosław Skiba, menadżer szpitala, badanie wykonywane jest z wykorzystaniem nowoczesnych technik biochemicznych, z użyciem najwyższej klasy sprzętu USG, dobrego oprogramowania oraz we współpracy z doskonałymi fachowcami analizującymi wszystkie wskaźniki. – Pozwala to rodzicom dziecka przygotować się do natychmiastowego wdrożenia specjalistycznej opieki medycznej po jego urodzeniu. Kobieta ma prawo wiedzieć, w jaki stanie zdrowia jest dziecko, którego się spodziewa, a współczesna medycyna daje szansę, by nieinwazyjnie określić to z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Doskonała kadra i świetny sprzęt zawsze dodatkowo podnosi celność diagnozy – mówi Skiba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto