Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa w Kaliszu. Sprawdź, co nas czeka

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Europejskie Dni Dziedzictwa w Kaliszu. Sprawdź, co nas czeka
Europejskie Dni Dziedzictwa w Kaliszu. Sprawdź, co nas czeka Organizator
Europejskie Dni Dziedzictwa "Moja droga" odbędą się w dniach 12-13 września i 19-20 września w Kaliszu. Sprawdź program wydarzeń.

Koncert performatywny Tomasza Wolffa „Ciało – krew, pot i łzy”

11 września, godz. 18.30 - Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” im. Bogdana Jareckiego, ul. Górnośląska 66

Koncert jest rozwinięciem instalacji wizualno-dźwiękowej o tym samym tytule. Muzyka stała się kolejnym krokiem w artystycznych działaniach Tomasza Wolffa. "Droga" rozpoczęła się od fascynacji malarstwem, które na samym początku było osią twórczości. Potem zafascynowała Artystę grafika projektowa i użytkowa, następnie sztuka oparta na obrazie ruchomym, aż w końcu wszystko dopełnił dźwięk.
Podróż Tomasza Wolffa przez te wszystkie dziedziny sztuki opiera się o ten sam mechanizm. Nakładanie kolejnych warstw, kolorów, fotografii, typografii, obrazów i dźwięków to "Moja Droga" do efektu finalnego. Wiele kolejnych prób, by dotrzeć do celu. Mnogość różnych DRÓG do osiągnięcia efektu.

Aleja Dam i Dyktatorów – seria 9.internetowych odcinków filmowych

12-20 września - Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka, Biblioteka Główna, ul. Legionów 66a

Specjalnie na 28. Europejskie Dni Dziedzictwa – uwzględniając pandemiczne ograniczenia – Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu przygotowała cykl atrakcyjnych gawęd filmowych poświęconych cesarzowej kaliskich ulic – alei Wolności. Wytyczona w 1800 r. aleja to jedna z najbardziej reprezentacyjnych arterii naszego miasta. Patronowały jej damy - księżniczka Luiza, cesarzowa Józefina oraz Aleksandra Piłsudska, a także władcy i dyktatorzy - król pruski Fryderyk Wilhelm III, Herman Göring i Józef Stalin. Obecną nazwę nosi od 1958 roku. Zwieńczona wejściem do urokliwego parku od zawsze stanowiła ulubione miejsce spacerów kaliszan i centrum życia kulturalnego miasta.

Powstało dziewięć odcinków poświęconych między innymi słynnym architektom, których budowle stały lub wciąż stoją przy alei oraz czterem mostom, wszak równolegle do alei wije się Prosna, a także ważnym instytucjom: sądowi, bankom, fabrykom, sklepom, hotelom, ośrodkom kultury i rozrywki. Tutaj jest teatr, a niegdyś prężnie działały Empik i kino Oaza. Tutaj swe siedziby miały gestapo, Urząd Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska, ale walczyła też Solidarność.

Z gmachu Trybunału po rozprawie można było wyruszyć do więzienia, ale też z radością rozpocząć nowe życie w Pałacu Ślubów. Tutaj od lat mieści się jedna z filii miejskiej biblioteki oraz powołana w tym roku Akademia Kaliska.
Premiera kolejnych odcinków codziennie w dniach 12 – 20 września 2020 roku o godzinie 12.00 na kanale YouTube i profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Później cała seria zostanie umieszczona na stronie www.mpb.kalisz.pl

Gra miejska "Śladami Solidarności w Kaliszu – moja droga do wolności"

17 września (czwartek) godz. 10 - III Liceum Ogólnokształcące im. M.Kopernika, ul. Kościuszki 10

Wykład popularnonaukowy dr. Marka Kozłowskiego poświęcony kaliskiej Solidarności i jej wkładowi w drodze do wolności

17 września (czwartek), godz. 12 - III Liceum Ogólnokształcące im. M.Kopernika, ul. Kościuszki 10 (w sytuacji zdalnego nauczania wydarzenie zorganizowane będzie on-line)

Wernisaż wystawy „Władysława Kościelniaka wędrówki wielkopolskim szlakiem” oraz prezentacja książki opracowanej przez dr Bogumiłę Celer „Szkic do portretu Władysława Kościelniaka. Dedykacje i autografy z księgozbioru artysty”

19 września (sobota), godz. 12.00-13.00 - Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, ul. Południowa 62

Władysław Kościelniak był artystą grafikiem, z zamiłowania historykiem Kalisza i regionu. Ze swoim szkicownikiem wędrował po całej Wielkopolsce, dokumentował, fotografował i szkicował malownicze obiekty zabytkowe, ciekawe skarby architektury. Podczas oprowadzania po pracowni zaprezentowana zostanie sylwetka artysty oraz jego życiowa droga, wypełniona wieloma pasjami i odzwierciedlająca wielkie oddanie „małej ojczyźnie”. Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać Kościelniaka jako artystę, historyka, bibliofila.

„Polacy i Żydzi – wspólna droga do niepodległości”

20 września (niedziela), godz. 17-20 - ArtKlub Towarowa, ul. Towarowa 1 (Kościół Boży w Chrystusie)

Organizatorzy zapraszają na prezentację mało znanych historii polskich Żydów walczących o niepodległość naszej ojczyzny. Ta wspólna droga do niepodległości Polski pełna jest ciekawych i zaskakujących wydarzeń oraz nietuzinkowych osób.

Wydarzenia towarzyszące:

Kaliskie ścieżki wojny polsko-bolszewickiej
3 sierpnia – 9 października
Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka Filia nr 6 z Oddziałem Izba Pamięci Szczypiorna,
ul. Wrocławska 189a

Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i średnich z Kalisza i regionu na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości polskiej ze szczególnym uwzględnieniem udziału kaliszan w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Uczniowie w ramach warsztatów stworzą mobilny quest historyczny. Projekt dofinansowany przez MKiDN w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej” #Wiktoria 1920.

Wystawa „95 lat krótkofalarstwa w Kaliszu”
7 - 30 września
otwarcie: 7 września 2020 r.,(poniedziałek) godz. 17.00
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Legionów 66a

Ekspozycja została przygotowana we współpracy z kaliskim środowiskiem krótkofalowców, potrwa do 30 września 2020 r.

Organizatorzy proszą o zachowanie bezpiecznej, co najmniej 1,5 m odległości od innych uczestników wydarzenia oraz o zakrywanie nosa i ust.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europejskie Dni Dziedzictwa w Kaliszu. Sprawdź, co nas czeka - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto