Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest program odbudowy zasobów wodnych. Nowe inwestycje wodne pomogą Wielkopolsce wschodniej

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
W piątek 21 kwietnia na terenie miejscowości Ochle odbyło się wydarzenie, którego celem była inauguracja procesu "Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski Wschodniej".

Nowe inwestycje wodne pomogą Wielkopolsce wschodniej

Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska w miejscowości Lubiny (pow. kolski) wzięła udział w inauguracji projektu mającego za cel odnowienie retencji i zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski. Na briefingu obecni byli również: Marek Gróbarczyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Przemysław Daca – Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Poseł na Sejm RP Zbigniew Hoffmann oraz parlamentarzyści: Witold Czarnecki, Leszek Galemba, Zbigniew Dolata, a także Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wraz z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumiłem Nowakiem, starosta kolski i słupecki oraz samorządowcy.

Projekt zainaugurowano 21 kwietnia mający za cel zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych. Podzielony on został na ok. 30 zadań. Obejmą one tereny powiatów: konińskiego, tureckiego, kolskiego, słupeckiego, mogileńskiego oraz wschodniej części gnieźnieńskiego.

Wicewojewoda wielkopolski wyraziła swoje duże zadowolenie z rozpoczynających się prac

.

- Bardzo się cieszę, że kolejny raz mogę wziąć udział w przedsięwzięciu tak ważnym dla tego regionu. Przeciwdziałanie skutkom suszy oraz powodzi to jedno z największych wyzwań. Pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Wód Polskich rozpoczyna się jakże ważna inwestycja finansowana w dużej mierze z budżetu państwa. Nasz cel to przeciwdziałanie dalszej degradacji ilościowej zasobów wód podziemnych i powierzchniowych. W imieniu wojewody Michała Zielińskiego bardzo dziękuję wszystkim Państwu za zaangażowanie w ten fundamentalny projekt - jakże ważny dla lokalnych samorządów w aspekcie także gospodarczym, którego planowany nakład finansowy wynosi 120 milionów złotych.

Stepowienie wschodniej Wielkopolski to duży problem, dlatego szukamy rozwiązań i współpracujemy na poziomie wielu resortów i instytucji.

Celem jest zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych. To wyzwanie, ale także szansa dla samorządów, lokalnych przedsiębiorców i rolnictwa. Projekt zakłada realizację 25 zadań w ciągu najbliższych 5 lat - między innymi odbudowane zostaną zasoby wód Pojezierza Gnieznieńskiego i Kujawskiego. Projekt obejmuje także tereny powiatu kolskiego, konińskiego, słupeckiego i tureckiego. Dziękuję Ministrowi Markowi Gróbarczykowi za patronowanie temu przedsięwzięciu - mówił minister Zbigniew Hoffmann.

Na ponad 3 tys. km2 na przestrzeni 5-6 lat planowane jest uzyskanie retencji powierzchniowej na poziomie ok. 1 mld m3 i retencję podziemną powyżej 1,5 mld m3 oraz rezerwę powodziową wynoszącą ok. 50 mln m3. Podjęte działania mają za cel zalanie wyrobisk kopalnianych. Pozwoli to stworzyć nowe zbiorniki wodne o łącznej powierzchni ponad 3.300 ha. Będą one stanowić przyszłą bazę rekreacyjną i zaplecze gospodarcze dla lokalnych samorządów oraz rezerwuar wody do wykorzystania na potrzeby rolnictwa, leśnictwa i przemysłu.

System przerzutów wód z Warty i Noteci stworzony na potrzeby uzupełnienia utraconych zasobów wód we wschodnich regionach Wielkopolski poprawi również bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolinie środkowej Warty.

Łączny nakład finansowy zadań inwestycyjnych i utrzymaniowych wyniesie 120 mln zł. Pieniądze pochodzić będą w 70% z unijnego Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Pozostałe 30% to wkład własny, na który składać się będą środki Wód Polskich (nie przekroczy on 25-30 mln zł.), lokalnych samorządów (ok. 2,5 mln zł) i ZE PAK S.A.

Przekazanie pierwszych zbiorników pokopalnianych Wodom Polskim przewidziane jest na drugą połowę roku 2022, a zakończenie części zadań na pierwszą połowę roku 2023 roku. Osiągnięcie pełni założonych celów planowane jest do 2028 roku.

Jest program odbudowy zasobów wodnych. Nowe inwestycje wodne...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto