Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woda w gminie Kaźmierz dopuszczona do picia, ale nadal nie jest idealnie

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Pixabay
Tuż przed weekendem, a dokładnie w piątek 8 lipca Państwowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Szamotułach wydała najnowszy komunikat dotyczący jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi pochodzącej z wodociągu publicznego Gaj Wielki, zaopatrującego w wodę mieszkańców miejscowości: Gaj Wielki, Bytyń, Gorgoszewo, Młodasko, Sierpówko, Witkowice, Stramnica, część Pierska (os. Działkowe).

Jak wskazano w komunikacie, jakość wody nadal odbiega od wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi ze względu na obecność zwiększonej ilości związków manganu, amoniaku.

- Przekroczenia manganu mogą natomiast obniżać cechy organoleptyczne wody (mogą powodować brunatne zabarwienie armatury, przebarwienie bielizny podczas prania) powodować zwiększenie mętności i zabarwienia wody oraz może nastąpić pogorszenie smaku wody. Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, iż na podstawie przeprowadzonych badań kontrolnych jakość wody uległa poprawie w zakresie stężenia azotynów – wskazano.

Dodano również, że woda nadaje się do picia i na potrzeby gospodarcze. To kolejny w ostatnich tygodniach komunikat dopuszczający wodę do spożycia, jednak nie rozwiązujący do końca wszystkich problemów. Te zaczęły się jeszcze w maju. Wówczas po badaniach próbek wody okazało się, że przekroczona jest ilości związków manganu. A tym samym Sanepid wskazał, że woda z kranu nie nadaje się do celów konsumpcyjnych tj. do picia, przygotowywania posiłków i potraw, do mycia i płukania warzyw i owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością.

W sprawie tej mieliśmy także sygnały od naszych czytelników. Mieszkanka gminy Kaźmierz wskazała, że problem z wodą występuje od dłuższego czasu.

- Szczerze mówiąc, my mieszkańcy pobliskich wiosek jesteśmy już zmęczeni obecnym stanem wody w rurach. Logiczne jest że nadal płacimy za zużycie wody i odbiór ścieków, gdzie większość z nas zaopatruje się dodatkowo w baniaki z wodą mineralną. Poza tym, pojawiają się przypadki zmian na skórze dzieci nie tylko małych w wieku 1-3 lata, ale również starszych. Wyposażenie łazienki - sanitariaty - nie jesteśmy w stanie ich doczyścić, myjąc wannę czy umywalkę ciągną się za ściereczką czarne smugi. Sąsiadka nalała wodę do basenu rozporowego. W pierwszych minutach woda była czysta, jednak po upływie 2-3 godzin zrobiła się brunatna, wręcz brązowa, a na ściankach basenu wyczuwalny był dziwny nalot – wskazała.

Zarządzający wodociągiem publicznym prowadzi prace mające na celu przywrócenie odpowiedniej jakości wody pochodzącej z wodociągu publicznego Gaj Wielki. W związku z modernizacją sieci wodociągowej mogą występować przerwy w dostawie wody w miejscowościach na terenie gminy. O planowanych przerwach Zakład Usług Komunalnych w Kaźmierzu informuje na bieżąco.

Przypomnijmy, że wcześniej problemy z jakością wody mieli mieszkańcy Dusznik. Wówczas modernizacja sieci pomogła rozwiązać kłopoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto