18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokument lokacyjny miasta Koła

GB
Dokument lokacyjny miasta Koła
Dokument lokacyjny miasta Koła Fot. MTC w Kole
Z okazji 650. lecia miasta Koła, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, dzięki uprzejmości Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, udostępniło niepublikowany dotąd wizerunek dokumentu z treścią przywileju lokacyjnego miasta Koła.

Oryginał dokumentu, wydanego przez ostatniego Piasta na polskim tronie, uległ spaleniu już przed 1502 rokiem. Jego treść znamy obecnie z dwóch źródeł. Pierwszym i wcześniejszym jest dokument ówczesnej właścicielki Koła i starostwa kolskiego, księżnej Anny Sochaczewskiej z 22 września 1477 roku. Na prośbę mieszczanina kolskiego Marcina Ostrka potwierdza przywilej lokacyjny wydany niegdyś przez Kazimierza Wielkiego.

Drugi tekst zawarty jest w Metryce Koronnej i jest to potwierdzenie przywileju wystawione na prośbę Rady Miejskiej w Kole przez króla Jana Olbrachta. Ten drugi tekst stał się podstawą do wydania naszego dokumentu drukiem w Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolski.

20 września w sali sesyjnej Ratusza Miejskiego odbędzie się sesja popularnonaukowa, tematycznie związaną z najdawniejszymi dziejami miasta. Jej organizatorami są Urząd Miejski w Kole, Muzeum Technik Ceramicznych oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą

źródło: kolo.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto