Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziecka w Muzeum Śremskim. Koniecznie zobaczcie, jak było!

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Dzień Dziecka w Muzeum Śremskim. Koniecznie zobaczcie, jak było!
Dzień Dziecka w Muzeum Śremskim. Koniecznie zobaczcie, jak było! fot. Katarzyna Baksalary
Dzień Dziecka w Muzeum Śremskim okazał się dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta wyprawą w świat dźwięków i obrazów. Wszystko za sprawą dzwonków z kolekcji Mariana Łysakowskiego oraz wyprawy w świat bajek przez grafiki Michała Bukowego. Nie brakowało też czegoś dla dorosłych, a mianowicie rzeźb Mieczysława Weltera.

Już przy wejściu do Muzeum Śremskiego od razu można było się domyślić, kto dziś jest gościem specjalnym, a wszystko przez kolorowe baloniki oraz wesołe melodie płynące z głośników. Nie brakowało również stoiska z książkami dla najmłodszych oraz stoiska z lodami, które przydały się w tę słoneczną niedzielę. Wszystko to czekało na dzieci na muzealnym dziedzińcu.

W budynku zwanym akwarium skryły się natomiast dziesiątki dzwonków zbieranych przez Mariana Łysakowskieg oraz rzeźby Mieczysława Weltera. Część dzwonków, które pochodzą niemal z każdego zakątku świata, skryła się w szklanych gablotach. Są zbyt delikatne, by trafić w dziecięce ręce. Były jednak i takie dzwonki, które tylko czekały na dzieci i na to, by nimi zadzwonić. Zdradzimy, że dzieci bardzo chętnie korzystały z okazji zabawy dzwonkami.

Po wyjściu z sali z dzwonkami dorośli oraz dzieci mogli bliżej przyjrzeć się rzeźbą Mieczysława Weltera. Popiersia i sylwetki przedstawiały rozmaite osoby, niektóre z naszej historii jak, chociażby Fryderyk Chopin. Rzeźby wykonane są w różnych materiałach m.in. w terakocie oraz gipsie.

Po wyjściu z sal wystawowych można było spędzić kilka leniwych chwil w ogrodzie muzeum, który zapraszał odwiedzających ławeczkami i zieloną trawą do dłuższego odpoczynku lub zajrzeć do kolejnej sali, gdzie czekał bajkowy świat przedstawiony na grafikach Michała Bukowego. Całości tej wystawy dopełniało kolorowe, niemal magiczne światło.

Kto nie zdążył odwiedzić Muzeum Śremskiego w niedzielę, może zajrzeć tu w tygodniu. Wystawa dzwonków oraz prac Michała Bukowego potrwa do drugiej połowy czerwca.

Na koniec dodamy, że impreza z okazji Dnia Dziecka to tylko początek działań Muzeum Śremskiego w sezonie wiosenno-letnim. Jak udało nam się dowiedzieć, w tym roku również można będzie liczyć m.in. na wieczorne koncerty w ogrodzie muzeum. W ubiegłym roku ta muzyczna odsłona Muzeum Śremskiego cieszyła się dużym zainteresowaniem, a muzyków, którzy zaprezentowali się przed śremską widownią śmiało można nazwać nietuzinkowymi. Przypomnijmy, że w ogrodowym amfiteatrze wystąpili m.in. Bartas Szymoniak, Loop Trigger, Cold Ground oraz śremianka Roxana Tutaj ze swoim zespołem Good Omen. O planach i nadchodzących wydarzeniach w muzeum będziemy informować na bieżąco. Ze względu na sytuację z koronawirusem wiele rzeczy trzeba zaplanować od nowa, jednak już teraz możemy zapewnić, że - i młodsi, i starsi - znajdą coś dla siebie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto