Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Koło. Poznajcie tutejsze Koła Gospodyń

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
KGW Ochle
KGW Ochle Gmina Koło
"Głos Wielkopolski" oraz serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, w którym zaprezentują działalność Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Wielkopolski. Nie zabraknie w nim gospodyń z gminy Koła.

Koło Gospodyń Wiejskich w Czołowie-Kolonii założono w lipcu 2019 roku. Przewodniczącą została Bernadeta Zalas. Działania koła orbitują wokół gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych. Oprócz spotkań, wyjazdów studyjnych np. do kina czy teatru, koło organizuje warsztaty. Ich celem jest inspirowanie kobiet do działań na rzecz własnego rozwoju poprzez uczestnictwo w różnych formach aktywności, pozwalających nie tylko ciekawie spędzić czas, ale też dających szansę poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych umiejętności. .

Koło Gospodyń Wiejskich w Dzierawach zostało zarejestrowane w grudniu 2018 roku. Korzenie działalności sięgają czasów babć obecnych członkiń. Obecnie w Dzierawach działają aż 93 gospodynie, co oznacza, iż jest to największe koło w gminie. Organizują spotkania i pokazy dla gospodyń wiejskich i pikniki, które mają na celu integrację mieszkańców. Członkinie udzielają się też w akcjach dobroczynnych. Koło angażuje się także w sprzątnie okolicy. Dzięki dotacji AMiRR wyposażyło swój lokal spotkań, a jego członkinie zwiedzają kraj. Podczas udziału w dożynkach gminnych w 2019 roku, dzierawski wieniec zajął pierwsze miejsce. Gospodynie
mówią: „Chcemy pomagać, działać i wspierać innych”.

Koło Gospodyń Wiejskich w miejscowości Skobielice w gminie Koło działa od 2019 roku. Jest stosunkowo młode, a już udało mu się pozyskać dotacje z Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Zdobyte środki w całości przeznacza na modernizację i wyposażenie świetlicy wiejskiej, która jest jednocześnie ich siedzibą. Aktualnie zrzesza 20 osób. W obecnej sytuacji związanej z pandemią nie może, niestety, prowadzić swojej działalności. Panie mają jednak głowę pełną pomysłów, które zamierzają zrealizować niezwłocznie po powrocie sytuacji do normy.

Koło Gospodyń Wiejskich Kiełczew Smużny Pierwszy zostało założone 2 lipca 2004 roku. Początkowo liczba członków wynosiła 25 osób. Głównym celem koła były integracja społeczności wiejskiej, organizowanie warsztatów kulinarnych czy spotkań towarzyskich takich jak tłusty czwartek, Dzień Kobiet, andrzejki i tym podobne. W grudniu 2018 roku koło zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich i obecnie należy do niego 37 osób. W szeregi koła wstąpiło kilkanaście młodych pań, które chcą kultywować jego tradycje.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ochlach działa od grudnia 2018 roku. Za cel postawiło sobie działania na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz wsparcie wszechstronnego rozwoju terenów wiejskich. Liczy 40 gospodyń. Mimo krótkiego stażu ma za sobą kilka interesujących wydarzeń. Było organizatorem Dnia Dziecka i Dnia Ziemniaka. Dzięki wsparciu OSM, kultywując tradycje kulinarne, co roku organizuje Dzień Kobiet. Także co roku za sprawą pań z z koła odbywa się sylwester w Ochlach.
Po raz kolejny koło jest beneficjentem dotacji z ARiMR. Za pozyskane fundusze został kupiony sprzęt gospodarstwa domowego, stół biesiadny oraz stroje dla wszystkich członkiń.

Koło Gospodyń Wiejskich w Czołowie zostało założone podczas zebrania w kwietniu 2019 roku, a jego rejestracja nastąpiła już dwa miesiące później. Koło liczy 51 członków – są to 43 panie i 8 panów. Mimo krótkiego stażu ma zasobą już dwie interesujące wycieczki: do Trójmiasta oraz do Krakowa i Zakopanego. Wyjazdy te pozwoliły na poznanie zwyczajów panujących w innych częściach kraju, a także bardzo zintegrowały członków. Działalność koła oparta jest o spotkania przy kawie i słodkościach, które wypiekają jego członkowie. Ustalane są wówczas kolejne strategie na przyszłość. Jedną z najmilej wspominanych w Czołowie imprez jest pierwsza wspólna wigilia z 2019 roku.

Koło „Wandynówka” w Wandynowie zostało utworzone w2019 roku. Liczy 11 osób. Panie bardzo prężne i kreatywne! W kole działa kilka sekcji zajęciowych, a w planach są kolejne, ciekawe zajęcia. Grupa malarsko-rysunkowa szlifuje warsztat artystyczny– powoli, sukcesywnie, poznając wiele technik malarskich, graficznych. Założyła sobie ambitny plan utworzenia ilustrowanego przewodnika po wielkopolskich zwyczajach ludowych. Gospodynie chcą obrazem uwiecznić to, co odchodzi w zapomnienie: zwyczaje, wierzenia, legendy, bajki, opowieści starszych ludzi. W sekcji gastronomicznej dzieje się ogrom smacznych historii. Panie przynoszą stare przepisy rodzinne i nadają im nowoczesne formy. W trakcie tworzenia jest grupa zielarska, która chce pokazać niesłychaną moc ziół, zamieniając je w kosmetyki, susze, nalewki, wyciągi. Koło rozważa również utworzenie sekcji samoobrony dla kobiet. Chce zadbać o bezpieczeństwo gospodyń.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ruchennie powstało 15 grudnia 2018 roku. Przewodniczącą została Janina Świtalska. Koło, podtrzymując tradycje z lat 1970-80, wpływa na integrację mieszkańców poprzez wspólne spotkania, wyjazdy i imprezy otwarte dla każdego. Wydarzenia z konkursami sportowymi, jak i kulinarnymi stanowią formę aktywnego spędzania wolnego czasu i odpoczynku od codzienności. Wpływają też na kultywowanie tradycji. Dzięki takiej aktywności członkowie wymieniają poglądy, co przyczynia się do nabywania nowych umiejętności, wiedzy i ich rozwoju. Ostatnią inwestycją koła był zakup namiotu ogrodowego. Pozwoli to rozwijać działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich. Umożliwi organizowanie kolejnych imprez w dowolnym miejscu na otwartych przestrzeniach. Zakres działalności KGW jest wzbogacany o nowe inicjatywy i dostosowywany do zmieniających się warunków.

Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet.

Album

Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki.

"Głos Wielkopolski" oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Na łamach naszej publikacji opowiemy o zadaniach i inicjatywach podejmowanych przez kobiety na obszarach wiejskich. W tej wyjątkowej książce zaprezentujemy rolę współczesnej kobiety w małych społecznościach. Znajdą się tam przepisy na pyszne dania, rady jak własnoręcznie przygotować dekorację stołu, ale przede wszystkim opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw.

O Gminie

Gmina Koło należy do powiatu kolskiego. Położona jest w środkowej części powiatu oraz na wschodnich krańcach województwa wielkopolskiego. Zajmuje obszar o powierzchni około 102 km2, przyległy
do miasta Koła z trzech stron i graniczący z gminami: Babiak, Dąbie, Kościelec, Kramsk, Osiek Mały i Grzegorzew. Ma charakter wiejski. Przez teren gminy przebiegają ważne szlaki komunikacyjne o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Leży ona w centrum ważnego korytarza tranzytowego A2 Poznań–Warszawa. Przez gminę
przebiega także linia kolejowa E-20 łącząca Poznań i Warszawę (wsie Borki i Chojny).Obszar ma typowo rolniczy charakter ze znaczną przewagą gruntów ornych. Na terenie gminy przeważają kompleksy gleb żytnich bardzo dobrych, dobrych i słabych, w sumie około 75% wszystkich. Do sołectw o najlepszej strukturze glebowej należą: Chojny, Czołowo, Leśnica i Wrząca Wielka. Na terenach użytkowanych rolniczo znajdują się także łąki i pastwiska, występujące głównie w dolinie rzek Warty i Rgilewki. Działalność gospodarcza prowadzona na tym terenie charakteryzuje się dość dużym rozdrobnieniem. Większość firm działających w obrębie gminy Koło to małe, często jednoosobowe lub zatrudniające kilka osób firmy.

Jako Wójta Gminy Koło niezmiernie cieszy mnie fakt, że w tak krótkim czasie działania programu wspierającego funkcjonowanie kół gospodyń wiejskich, w gminie funkcjonuje już 8 kół gospodyń wiejskich. Z punktu widzenia życia społecznego jest to ciekawa inicjatywa, która jak już widać
wpływa na integrację środowiska wiejskiego, łączenie pokoleń i przekazywanie tradycji i zwyczajów, pojawiają się nowe inicjatywy, co przyciąga kolejne osoby

- Wójt gminy Koło Mariusz Rybczyński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Koło. Poznajcie tutejsze Koła Gospodyń - Konin Nasze Miasto

Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto