Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie domy budują Polacy?

Andrzej Janas
Nasi rodacy kochają tradycyjne materiały budowlane, z piwnic już rezygnują
Nasi rodacy kochają tradycyjne materiały budowlane, z piwnic już rezygnują 123rf
W Polsce najczęściej można spotkać budynki parterowe z użytkowym poddaszem, rzadziej domy piętrowe.

Najpopularniejszy nowo wybudowany polski dom w 2012 roku będzie murowany, pokryty tradycyjną dachówką i nie będzie miał piwnicy - wynika z analizy zapytań ofertowych zamieszczanych w ostatnim czasie w serwisie Oferteo.pl przez planujących budowę. Dane pochodzą z odpowiedzi udzielonych przez 800 klientów serwisu.

Czytaj także: Budowa czy kupno domu - co się bardziej opłaca?

Efekt murowany!

Najpopularniejszą wśród użytkowników serwisu metodą stawiania domów okazuje się tradycyjna murowana budowa z pustaków z porothermu. Tę metodę wybiera 36 proc. osób korzystających z Oferteo.pl.

Nieco mniejszą popularnością wśród inwestorów cieszy się metoda murowania z ytongu. Na ten rodzaj materiału decyduje się 23 proc. składających zapytanie ofertowe w serwisie. Jeszcze mniej osób chce zlecić budowę szkieletową domu (8 proc.) i z drewnianych bali (zaledwie 3 proc.) Wśród innych wymienianych technologii znalazły się jeszcze między innymi: silikat, beton komórkowy (gazobeton, suporex), pustak max, cegła kratówka czy budowa w technologii pasywnej.

Czym pokrywamy dachy?

Na pokrycie dachu swojego domu 40 proc. użytkowników serwisu Oferteo.pl wybiera tradycyjną dachówkę ceramiczną.

Kolejnym często wybieranym rozwiązaniem jest pokrywanie dachu blachodachówką. To rozwiązanie preferuje blisko 30 proc. osób składających zapytanie w serwisie. Jeszcze mniej budujących (10 proc.) chce pokryć dach swojego domu dachówką cementową, blachą (ok. 4 proc.) lub karpiówką (tylko 2 proc).

Osoby wypełniające formularz wśród materiałów wymieniały również: gont bitumiczny, papę, dachówkę kamienną, a także płytę warstwową.

Zobacz też: Większość Polaków chce mieszkać w domu jednorodzinnym

- Wybór tych technologii nie jest przypadkowy. Dziś zwracamy uwagę nie tylko na cenę, ale też na trwałość zastosowanych materiałów, stąd częsty wybór pustaków z porothermu - mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. - Ich wykorzystanie nie tylko pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ale jest również gwarancją dobrej jakości. Na dachówki ceramiczne budujący decydują się najczęściej, dlatego, że mimo wyższej od blachodachówek ceny przewyższają je pod względem trwałości, bezpieczeństwa, jak również estetyki. Podsumowując, często to właśnie trwałość, jakość, a dopiero na końcu cena, decydują o wyborze tradycyjnych rozwiązań i z pewnością ta tendencja będzie się utrzymywała przez najbliższe lata - dodaje.

Piwnice to rzadkość

Jak wynika z przeprowadzonej analizy, Polacy niechętnie podpiwniczają swoje domy. Spośród 800 osób, które odpowiedziały na to pytanie w formularzu, tylko 13 proc. wyraziło chęć wybudowania piwnicy.

Reszta użytkowników (87 proc.) nie zamierza podpiwniczać swoich domów. Z innych badań rynku nowych domów wynika, że tylko 16 proc. Polaków mieszka w domu podpiwniczonym. Dlaczego? Eksperci tłumaczą to tak: piwnica wymaga dużych nakładów - pracy i pieniędzy. Przed laty umieszczano w niej kotłownię, spiżarnię, pralnię czy garaż. Teraz tego typu pomieszczenia ulokowane są zazwyczaj na parterze.

Czytaj także: Kupując dom można wynegocjować korzystniejsze warunki w banku, niż przy zakupie mieszkania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto