Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. W Bydgoszczy nie będzie badań. Jakie są zalecenia w przypadku koronawirusa?

pk
zdjęcie ilustracyjne/pixabay
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się wczoraj (24.02) z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi w sprawie koronawirusa. W Polsce ma działać 8 laboratoriów diagnostycznych, które będą wykonywać testy na obecność koronawirusa. Takiego laboratorium nie będzie w województwie kujawsko-pomorskim.

Po spotkaniu z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi Mateusz Morawiecki przekazał, że w Polsce działają dwa laboratoria diagnostyczne, w których można wykonywać testy na obecność koronawirusa, a sześć kolejnych jest uruchamianych.

Szef rządu cytowany przez stronę internetową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stwierdził, że "nie ma dziś takiej potrzeby, żeby były czynne i na bieżąco pobierały materiał do badań”. „Na wszelki wypadek chcemy być jednak przygotowani, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby ujawnił u większej liczby osób”.

najnowsze informacje z polski i ze świata

Zapytaliśmy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, czy jedno z takich laboratoriów będzie działało w województwie kujawsko-pomorskim. - Nasze laboratorium nie zostało wytypowane i nie będziemy przeprowadzać takich badań - odpowiada Olga Radkiewicz, rzecznik prasowy WSSE w Bydgoszczy. - Wysyłką próbek do badań w innych laboratoriach będą zajmowały się szpitale, jeśli trafi do nich pacjent z podejrzeniem koronawirusa - dodaje Olga Radkiewicz.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca:

  • częste mycie rąk mydłem i wodą, a jeśli nie ma do nich dostępu, należy używać płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%)
  • podczas kichania i kaszlu zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką - natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu - płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%)
  • zachowywanie bezpiecznej odległości, co najmniej jednego metra od innych ludzi
  • unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
  • w razie niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).

Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek. Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Główny Inspektorat Sanitarny odradza też podróże do państw takich jak: Chiny, Korea Południowa, Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur, Tajwan oraz północne Włochy.

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowane zostały komunikaty SMS-owe, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o wystąpieniu koronawirusa i czego należy się wystrzegać, a dla osób wracających samolotami będą dodatkowe badania temperatury.

Poniżej porady Ministerstwa Zdrowia:

W ostatnich dniach koronawirus zaatakował rejon północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum). Główny Inspektorat Sanitarny na podstawie danych ECDC oraz WHO publikuje zalecenia dla osób, które były w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni. GIS pisze, że jeśli zaobserwowałeś u siebie gorączkę, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to: bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Jeśli nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Główny Inspektorat Sanitarny podaje dalej: jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę. Jeśli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to: bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Ponadto, jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus. W Bydgoszczy nie będzie badań. Jakie są zalecenia w przypadku koronawirusa? - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto