Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Wielkopolsce. Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Kaliszu?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
szpital kalisz
Koronawirus jest już w Wielkopolsce. Pierwszy przypadek stwierdzono u pacjentki, która zgłosiła się do szpitala w podpoznańskim Puszczykowie, a następnie trafiła do szpitala w Poznaniu. Stan kobiety jest ciężki. A jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Kaliszu?

Koronawirus dotarł już do Wielkopolski. Kobieta, u której potwierdzono obecność wirusa wcześniej nie przebywała za granicą. Miała jednak krótkotrwały kontakt z osobą, która wróciła z Włoch i miała katar.

W ostatnich dniach na oddział chorób zakaźnych szpitala w Kaliszu trafiły cztery osoby, które były diagnozowane pod kątem obecności koronawirusa. Testy dały wynik ujemny i wykluczyły zachorowanie na COVID-19. Potwierdzono natomiast grypę typu A. Pacjenci są w stanie dobrym.

W poniedziałek rano na oddział zakaźny trafiły dwie kolejne osoby, od których pobrano próbki do badań na ewentualną obecność koronawirusa, a kolejny pacjent trafił na izbę przyjęć i on również będzie diagnozowany.

- Mamy też informację, że dwóch pacjentów wybiera się do naszego szpitala. Oddział zakaźny został poinformowany, że jadą one prywatnymi środkami transportu - informował w południe, 9 marca Radosław Kołaciński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

Oddział zakaźny kaliskiego szpitala dysponuje dwunastoma łóżkami oraz dwoma dodatkowymi, które mogą być zaadaptowane na potrzeby pacjentów z koronawirusem, jeśli tacy się pojawią.

- Oprócz tego na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Toruńskiej, gdzie mieści się oddział zakaźny, zorganizowaliśmy osiem dodatkowych sal dla potencjalnych pacjentów - dodaje dyrektor. - Chcemy być jak najlepiej przygotowani. W tej chwili nie brakuje nam środków ochrony, ale też na bieżąco te stany monitorujemy.

Szpitalowi jak na razie nie brakuje masek ochronnych, ale jest większe zapotrzebowanie na skafandry ochronne. Te, które placówka otrzymała z państwowych rezerw materiałowych nie do końca nadają się dla służb medycznych.

- Są po prostu niewygodne dla personelu. Prowadzimy ćwiczenia i okazuje się, że ratownik miał kłopoty z prowadzeniem pojazdu,a co dopiero mówić o badaniu - dodaje dyrektor. - Wystąpimy o zmianę tych strojów.

W kaliskim szpitalu cały czas obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin. Na SOR oraz na "wieczorynkę" można się dostać po uprzedniej konsultacji przez domofon.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.
Maseczki

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

Szpital w Kaliszu uruchomił samodzielny oddział udarowy

Szpital w Kaliszu uruchomił samodzielny oddział udarowy. ZDJ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Wielkopolsce. Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Kaliszu? - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto