18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci w Chełmnie nad Nerem [ZDJĘCIA]

Beata Pieczyńska - Bielewska
W przeddzień obchodów 70 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w Chełmnie nad Nerem odbył się „Marsz Pamięci”.
W przeddzień obchodów 70 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w Chełmnie nad Nerem odbył się „Marsz Pamięci”. Beata Pieczyńska
Na terenie byłego obozu zagłady w lesie rzuchowskim - w Chełmnie nad Nerem – gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy wymordowali około 200 tys. Żydów, w przeddzień obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, odbył się „Marsz Pamięci”.

Od pomnika ofiar do ściany ich pamięci przeszło w milczeniu kilkaset osób. W marszu wzięli udział uczniowie szkół z powiatu kolskiego z nauczycielami, ale również ludzie, którzy pamiętają wojnę.

- Przeżyłem obóz koncentracyjny w Łodzi. Spotkałem wielu Żydów. Jeden z nich gdy umierał tak bardzo prosił mnie o wodę... – wspomina pan Józef Maciejewski.

- Wystraszyłem się … Uciekłem… . Byłem wtedy mały. Bałem się. Niemcy… - Nigdy tego nie zapomnę – dodaje. Dlatego tu jestem – wyjaśnia. Tu działo się piekło…- mówi ze smutkiem dziś 82-letni Pan Jerzy.

Uczestnicy Marszu Pamięci pod Ścianą Pamięci pomordowanych złożyli kwiaty i zapalili znicze. Zapłonęło sześć zniczy. – Symbolicznie. Bo w czasie II wojny zginęło 6 milionów Żydów – wyjaśnia Zbigniew Pakuła, kierownik Muzeum na terenie byłego obozu zagłady.

Uczniowie, którzy na dzień przed obchodami 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przyjechali do Chełmna nad Nerem słuchali swych nauczycieli, którzy przypominali historię.

- W obozie śmierci w Chełmnie nad Nerem nie było baraków, ani drutu kolczastego. Stał pałac - w starym parku, a eksterminacji Żydów dokonywano w specjalnie skonstruowanych samochodach. Przed śmiercią wprowadzano Żydów do tego pałacu. Mówiono im, że mają się wykąpać.

Potem wsiadali do specjalnie skonstruowanych samochodów. Jechali do lasu rzuchowskiego. Podczas jazdy gazy spalinowe z silnika wydobywały się do wnętrza samochodów, mordując w ten sposób ludzi. Po zakończeniu jazdy, ciała zamordowanych wyładowywano na odległym o 4 km cmentarzysku w rzuchowskim lesie.

Ogromny pomnik znajdujący się na terenie lasu rzuchowskiego, wzniesiony został w 1964 roku. Na jego ścianie znajduje się płaskorzeźba, która przedstawia sceny męczeństwa więźniów. Z tyłu pomnika wyryto fragment listu jednego z nich.

Marsz Pamięci zorganizowany został z inicjatywy starosty kolskiego Wieńczysława Oblizajka i Muzeum byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Kolo.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto