Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarszy rekopis kolskiego muzeum został odnowiony

GB
Lustracja starostwa kolskiego z 1789 roku to najstarszy dokument rękopiśmienny w zbiorach kolskiego muzeum
Lustracja starostwa kolskiego z 1789 roku to najstarszy dokument rękopiśmienny w zbiorach kolskiego muzeum Fot. MTC w Kole
Najstarszy dokument rękopiśmienny w zbiorach kolskiego muzeum, lustracja starostwa kolskiego z 1789 roku, jest już po konserwacji.

Dokument to poszyt oprawiony w późniejszą papierową obwolutę. Uwierzytelniony jest okrągłą pieczęcią lakową. Jak informuje nas dr Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, rękopis był silnie zabrudzony, poplamiony, a obwoluta nie spełniała swej funkcji ochronnej dla dokumentu. Papier był brudny, pożółkły, pozaginany i poprzedzierany na krawędziach.

Podczas prac konserwacyjnych usunięto zanieczyszczenia i uboczne składniki rozkładu celulozy i kleju. Dzięki temu zahamowano postępujący proces niszczenia tego historycznego dokumentu. Została przywrócona także wartość estetyczna i ekspozycyjna. Odnowy dzieła podjęła się Agnieszka Zięba, dyplomowany konserwator dzieł sztuki, specjalizująca się w obiektach skórzanych, pergaminowych i papierowych.

- Ten najstarszy dokument w naszych zbiorach wymagał prac konserwatorskich. Jest obiektem muzealnym, ale również niezwykle ciekawym źródłem do poznania historii naszego 650. letniego grodu nad Wartą – powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto