Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa galeria CKiS w Kaliszu. Wystawa "Fuksy 2" Artiego Grabowskiego na inaugurację ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Nowa galeria CKiS w Kaliszu. Wystawa "Fuksy 2" Artiego Grabowskiego na inaugurację
Nowa galeria CKiS w Kaliszu. Wystawa "Fuksy 2" Artiego Grabowskiego na inaugurację Bartłomiej Hypki
Wernisaż oraz wykład performatywny Artiego Grabowskiego zainaugurował w środowy wieczór otwarcie nowej przestrzeni wystawienniczej w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. W galerii można oglądać 15 prac artysty z lat 2000-2020.

Na wystawę "Fuksy 2" składa się 15 prac, które symbolicznie reprezentują 20-letnią działalność artystyczną Artiego Grabowskiego, nie uwzględniając jego działalności kuratorskiej i teatralnej. A jaka to twórczość? W środowisku budzi sprzeczne uczucia. Jedni uwielbiają go za charyzmę, zaangażowanie, energię, ciągły niedosyt i spowodowane nim poszukiwania. Inni uważają, że jego performance zostawiają niedosyt, że są zbyt chaotyczne, siłowe, że nie zawierają łatwo ujmowalnego przesłania lub że przesłanie to jest zbyt mało wysublimowane.

Arti Grabowski często przedstawia siebie jako klowna, co też możemy zauważyć podczas wystawy "Fuksy 2" w kaliskim CKiS. Zabawa, błazenada i często czysto dadaistyczne podejście do sztuki to jego częste motywy. Ale nie można mu odmówić tego, że ma też inne oblicze, zaangażowane społecznie, poważne. Dał temu wyraz podczas swojego wykładu performatywnego, podczas którego - używając wielu artystycznych retrospekcji - odniósł się do współczesnej sytuacji społecznej. Sytuacji poróżnionego społeczeństwa polskiego, protestów i ideologicznej walki na ulicach.

- To są emocje, każdego dnia są stymulowane przez świat. Jeśli mamy możliwość uzewnętrznienia ich - a w tym przypadku sztuka bardzo często bywa tym buforem - to z tego korzystam. Kiedy byłem studentem, większość mojej działalności była zaangażowana. Nazywano mnie jednym z ostatnich młodych artystów, który zajmuje się sztuką krytyczną. Te działania były też efektem osobistych doświadczeń. Widziałem śmierć, widziałem zamachy terrorystyczne ETA i zabójstwo człowieka w Wenezueli - tłumaczy Arti Grabowski. - Po drugiej stronie leżą moje inne zainteresowania, coś co jest ironiczne, autoironiczne, chwile ulgi. Prace te były realizowane w tzw. bezpiecznych czasach, więc są autentyczne. Miałem wówczas ochotę na wygłupy. Jestem trochę dualistyczną, introwertyczno-ekstrawertyczną postacią, zresztą jak każdy z nas.

Arti Grabowski to artysta interdyscyplinarny - malarz, rzeźbiarz, aktor, performer, reżyser teatralny. Swoją twórczość prezentował na najważniejszych festiwalach sztuki performance, festiwalach teatralnych i przeglądach sztuki wideo na świecie. Akademik i absolwent Wydziału Rzeźby ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Jest kierownikiem Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów (ASP w Krakowie). Kurator i współorganizator Festiwali Sztuki Performance i Akcji (Spotkania Performerów w Sopocie, Zamek Wyobraźni, Festiwal Sztuk Performatywnych A’part).


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto