Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obóz Zagłady w Chełmnie. Pojednanie Trzech Narodów

GB
Spotkanie odbędzie się przy głównym monumencie pomnika
Spotkanie odbędzie się przy głównym monumencie pomnika Fot. Grzegorz Broniarczyk
Spotkanie towarzyszące inicjatywie Marszu Życia - Pierwszej Ekumenicznej Pielgrzymki Pojednania Trzech Narodów, odbędzie się 22 sierpnia na terenie byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem.

- Spotkanie w Chełmnie jest międzynarodową i międzywyznaniową inicjatywą, której celem jest upamiętnienie męczeństwa ofiar obozów hitlerowskich poprzez dokonanie symbolicznych gestów pojednania pomiędzy potomkami oprawców i przedstawicielami narodów, które ucierpiały w czasie drugiej wojny światowej - poinformował nas Julian Bałdyka, pastor Kościoła Bożego w Chrystusie i organizator uroczystości w Chełmnie.

Pomysł Marszu Życia zrodził się w Tybindze (Niemcy). Grupa Niemców zaczęła badać nazistowską historię swojego miasta oraz swoich rodzin, często sięgając do archiwów publicznych i podróżując do miejsc, w których stacjonowali ich przodkowie w czasie wojny.

Gdy zaczęli odkrywać bolesną prawdę, postanowili wypowiedzieć słowa, których ich ojcowie i dziadkowie nigdy nie wypowiedzieli oraz słuchać głosu ofiar i ich potomków tam, gdzie miały miejsce śmierć i zniszczenie.

Prawie 70 lat po tych tragicznych wydarzeniach, Polacy, Żydzi i Niemcy będą mieli okazję do wspólnego marszu życia i pojednania. Około 400 potomków sprawców i ofiar przejdzie razem trasę 2200 km na terenie Polski, gdzie Holokaust i zniszczenie drugiej wojny światowej pozostawiły jedne z najgłębszych ran.

Marsz Życia w Polsce jest inicjatywą Jobsta i Charlotte Bittner oraz organizacji TOS Ministries z Tybingi w Niemczech, przygotowaną we współpracy z Kościołem Zielonoświątkowym w Polsce, Kościołem Chrześcijan Baptystów, Kościołem Bożym w Polsce, Ruchem Polska dla Jezusa, Stowarzyszeniem Służba Shalom z Oświęcimia oraz Wspólnotą Drzewo Oliwne. Marsz ma poparcie Naczelnego Rabinatu w Warszawie.

Podobne marsze odbyły się w ponad 80 miastach w 12 krajach, między innymi na Łotwie, Litwie, Ukrainie i w Niemczech. W listopadzie 2011 roku Marsz Życia został uhonorowany w izraelskim parlamencie Knesset za szczególną pomoc okazaną ocalałym z Holokaustu w Izraelu.

Program uroczystości w Chełmnie:

16.00 – 16.10 Czas skupienia, tło muzyczne
16.10 – 16.20 Powitanie przez organizatora uroczystości
16.20 – 16.30 Przypomnienie historii miejsca
16.30 – 16.40 Słowo przedstawiciela potomków hitlerowskich oprawców
16.40 – 16.50 Modlitwa, zakończenie części głównej

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto