Ostanie pożegnanie śp. Ryszarda Fórmanka, kronikarza Konina

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Ostatnia droga Ryszarda Fórmanka
Ostatnia droga Ryszarda Fórmanka Foto. Mirosław Jurgielewicz
Udostępnij:
Koninianie, samorządowcy, mieszkańcy różnych miast i miasteczek regionu tłumnie przybyli w środę (12 stycznia) by towarzyszyć w ostatniej drodze Ryszarda Fórmanka. Znakomity fotoreporter i fotografik spoczął na cmentarzu komunalnym w Koninie.

Ostatnie pożegnanie kronikarza Konina

Śp. Ryszard Fórmanek przyszedł na świat w grudniu 1940 roku w Śremie. Związany z konińskim środowiskiem fotograficznym był od 1965 roku mieszka i tworzy w Koninie. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmuje fotografia architektury, fotografia dokumentalna, fotografia portretowa oraz fotografia reportażowa. W latach 1978–1982 był fotoreporterem tygodnika społeczno-politycznego Wielkopolskie Zagłębie. W latach 1982–1999 pracował jako fotoreporter w Przeglądzie Konińskim.

Od 1974 roku aktywnie uczestniczy w działalności wystawienniczej. Był autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych (indywidualnych oraz zbiorowych) prezentowanych w wielu miastach Polski. W 1998 roku został wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, w 2010 roku został uhonorowany statuetką Kariatydy – nagrodą Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Fotografie Ryszarda Fórmanka znajdują się między innymi w zbiorach Fundacji im. doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej w Koninie oraz w Muzeum Okręgowym w Koninie.

Fotografie Ryszarda Fórmanka można było oglądać na konińskich przystankach na przełomie lutego i marca ubiegłego roku w ramach projektu „Sztuka nas szuka” CKiS. Pod koniec marca natomiast ukazała się książka Izabeli Bobrowskiej ze zdjęciami mistrz, pod tytułem: „Ryszard Fórmanek. Fotograf nieoczywisty”.

Odprowadzenie urny z prochami Ryszarda Fórmanka, który swoimi dziełami na trwale zapisał się w historii miasta i regionu, poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Wojciecha.

Urnie towarzyszył poczet sztandarowy Polskiego Związku Łowieckiego, którego członkiem był Zmarły. W serdecznych słowach Ryszarda Fórmanka wspominali Ryszard Sławiński, wieloletni redaktor naczelny Przeglądu Konińskiego, w którym Zmarły spędził najlepsze lata swojej twórczości i przedstawiciel konińskich myśliwych.

Na cmentarzu komunalnym w kondukcie żałobnym i przy grobie zebrały się tłumy.

Kwiaty w imieniu mieszkańców Konina złożyli prezydent miasta Piotr Korytkowski i przewodniczący Rady Miasta Konina Tadeusz Wojdyński. Nie zabrakło także samorządowców z różnych stron naszego regionu, przyjaciół, znajomych i wielbicieli twórczości Ryszarda Fórmanka. Byli też jego uczniowie i spora grupa fotografów. W grobie, obok urny z prochami Ryszarda Fórmanka, Jego syn Maciej złożył ulubiony aparat mistrza – Zorkę…

Cześć Jego pamięci!

Ostatnia droga Ryszarda Fórmanka

Ostanie pożegnanie śp. Ryszarda Fórmanka, kronikarza Konina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Ostanie pożegnanie śp. Ryszarda Fórmanka, kronikarza Konina - Konin Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie