Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajcie koła gospodyń wiejskich z gminy Grzegorzew

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
KGW Grzegorzew
KGW Grzegorzew Gmina Grzegorzew
"Głos Wielkopolski" oraz serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, w którym zaprezentują działalność Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Wielkopolski. Nie zabraknie w nim kół z gminy Grzegorzew.

Album o kołach gospodyń wiejskich

"Głos Wielkopolski" oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Na łamach naszej publikacji opowiemy o zadaniach i inicjatywach podejmowanych przez kobiety na obszarach wiejskich. W tej wyjątkowej książce zaprezentujemy rolę współczesnej kobiety w małych społecznościach. Znajdą się tam opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw.

Na łamach książki przedstawione zostaną również koła z terenu gminy Grzegorzew.

O gminie

Gmina Grzegorzew znajduje się we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Korzystne położenie w centrum Polski powoduje, że krzyżują się tam ważne szlaki komunikacyjne. Ze wschodu na zachód droga krajowa nr 92. W pobliżu przebiega autostrada A2. Gminę przecinają również trasy kolejowe z Warszawy do Poznania i ze Śląska do Gdyni.

Chlubna przeszłość wpleciona w teraźniejszość daje społeczności gminy tożsamość, budując jej wspólnotę. Pierwszą wzmiankę historyczną o Grzegorzewie znajdujemy w 1236 roku. Książę Władysław Odonic nadał w Gnieźnie „villam que Gregorew” (wieś Grzegorzew) arcybiskupowi gnieźnieńskiemu Grzegorzowi Pełce. Przyjmuje się, że właśnie od imienia Grzegorz wywodzi się nazwa miejscowości. Z aktu darowizny książęcej możemy się dowiedzieć, że Grzegorzew był już wtedy większą i znaczniejszą majętnością monarszą, centrum okręgu administracyjno- - gospodarczego. Spadkobierczynią tych dawnych tradycji jest dzisiejsza gmina Grzegorzew.
Dziedzictwo minionych wieków i piękno przyrody obdarzają ją bogactwem ciekawych zabytków i uroczymi krajobrazami. Do szczególnie interesujących należą tajemnicze ruiny gotyckiego zamku rodu Jastrzębców w Borysławicach Zamkowych, XVIII-wieczny kościół w Borysławicach Kościelnych wypełniony polichromiami Wincentego Strubińskiego oraz drewniana świątynia w Grzegorzewie, w której można podziwiać unikalne rzeźby Jana Garlickiego. Ponadto naturalne środowisko z przepływającą przez gminę rzeką Rgilewką i jej dopływem Orłówką, ciekawe szlaki turystyczne-piesze i rowerowe, okazy rodzimej fauny i flory stwarzają dobre warunki wypoczynku i rekreacji w zielonym otoczeniu.

Kobiety z gminy Grzegorzew od dawna znane są ze swego zaangażowania. 15 maja 1938 roku na zebraniu kół gospodyń wiejskich z powiatu kolskiego podjęto decyzję o wstąpieniu do Związku Włościanek Wielkopolskich, przewodniczącą oddziału powiatowego została wybrana reprezentująca KGW w Grzegorzewie Maria Sokolnicka, a wiceprzewodniczącą - Stefania Braun z KGW w Borysławicach. W skład władz weszły także Marcjanna Grzebielucha z KGW w Boguszyńcu, Agnieszka Cinkusz z KGW w Borysławicach i Janina Więckowska z KGW w Bylicach. Przyjazną atmosferę tworzą w gminie Grzegorzew życzliwi mieszkańcy przywiązani do tradycji, otwarci na turystów i chętni do pomocy.

Koła Gospodyń Wiejskich są dumą gminy Grzegorzew, są częścią tradycji i kultury. Pełne pasji i energii - kobiety, żony, matki - są wzorem dla rodzin, dzieci i wnucząt. Mądre, zaradne i praktyczne kobiety pielęgnują tradycje i budują nowy obraz aktywnego, nowoczesnego społeczeństwa. Będąc ostoją tradycji są jednocześnie otwarte na nowe wyzwania. Wszystkie koła skorzystały ze wsparcia z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które pozwoliło im rozwinąć skrzydła. Mam sposobność i radość na co dzień współpracować z Paniami, wspierać ich aktywność oraz podejmowane przez nie inicjatywy. To Panie swoim zaangażowaniem, wkładem pracy stwarzają przestrzeń do integracji społeczności lokalnej. To kobiety gospodarne, wyjątkowe, o wielu talentach. Drogie Panie, dziękuję, że pomimo codziennych obowiązków znajdujecie chęć i czas na aktywną działalność

- powiedziała wójt gminy Grzegorzew, Bożena Dominiak.

Koła gminy Grzegorzew

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W BORYSŁAWICACH KOŚCIELNYCH
Koło Gospodyni Wiejskich w Borysławicach Kościelnych założone zostało w 2019 roku. Liczy 52 członkinie, a przewodniczącą jest Dorota Pierzgalska, jej zastępcą - Janina Kierzkowska, a członkiem zarządu Leonarda Janikowska.
Gospodynie są bardzo aktywne. Ich zdolności nie mają granic. Gospodynie potrafią piec pyszne ciasta, gotować, śpiewać, a największą frajdę i przyjemność sprawia im plecenie wieńca, który przygotowują co roku na dożynki. Gospodynie wykonują przeróżne przedmioty np. na Wielkanoc robią własnoręcznie piękne dekoracje, a na święta Bożego Narodzenia lepią pierogi, pięknie przystrajają bombki oraz choinki. Młodsze kobiety uczą się od starszych pań pieczenia ciast, lepienia pierogów czy pieczenia pączków.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W BORYSŁAWICACH ZAMKOWYCH
Koło Gospodyń Wiejskich w Borysławicach Zamkowych istnieje od 1972 roku, ponowna rejestracja nastąpiła w 2018 roku. Od samego początku aż po dzień dzisiejszy przewodniczącą koła jest Kazimiera Sendziak, jej zastępcą Magdalena Litwin, a członkiem zarządu Anna Szczepaniak. Do koła należy 41 członków.
Panie organizują warsztaty i spotkania, odpowiadają za przygotowanie imprez na terenie sołectwa i aktywnie włączają się w życie wsi. Do największych sukcesów koła należą: realizacja projektów „Spotkanie, poznanie, gotowanie” i „Przy kawie i ciastku”. Panie dwukrotnie zakwalifikowały się do finału konkursu „Jeden dzień w sołectwie” organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Zwyczajem koła stało się także organizowanie wycieczki dla mieszkańców.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W PONĘTOWIE DOLNYM
Koło Gospodyń Wiejskich w Ponętowie Dolnym powstało około 1970 roku. Jego rejestracja nastąpiła jednak dopiero w 2018 roku. Koło założyły obecne członkinie, których jest 20. Osobami reprezentacyjnymi KGW w Ponętowie Dolnym są: przewodnicząca - Izabela Badyńska, zastępca przewodniczącej - Janina Kukuła, członek zarządu - Barbara Szymańska.
Panie skupione w kole koncentrują wokół siebie nie tylko członkinie. Organizują imprezy okolicznościowe takie jak Dzień Kobiet, andrzejki oraz wycieczki. Biorą czynny udział w corocznych obchodach święta plonów.
Koło pozyskuje dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z otrzymanych środków gospodynie zakupiły stroje dla swoich członkiń oraz zorganizowały wyjazd integracyjny.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W KIEŁCZEWKU
Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełczewku powstało około 1948 roku. Skupiało wtedy ponad 40 członkiń i zajmowało się głównie sprowadzaniem piskląt, kur i kaczek oraz sadzonek drzewek i krzewów owocowych oraz kwiatów. Panie prowadziły również kursy kroju i szycia oraz pieczenia i gotowania.
Obecnie koło gospodyń skupia 16 członkiń. Przewodniczącą jest Anna Zielińska, zastępcą - Anna Łepkowska, a członkiem zarządu Róża Materla. Od początku działalności pomagają w funkcjonowaniu sołectwa i współpracują z Ochotniczą Strażą Pożarną. Organizują różne warsztaty kulinarne, a także imprezy okolicznościowe. Dzięki dotacji gospodynie kupiły stroje ludowe, doposażyły zaplecze kuchenne w nowe garnki, zastawę stołową, dekorację stołu i warnik do wody oraz stół roboczy. Organizowały także wyjazdy integracyjne do kopalni soli w Kłodawie oraz do Wadowic.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W ZABŁOCIU
Koło Gospodyń Wiejskich w Zabłociu powstało w 2018 roku. Obecnie zrzesza w swych szeregach 18 aktywnych pań. W skład zarządu wchodzą: Danuta Durkiewicz - przewodnicząca, Ewelina Szurgot - zastępca przewodniczącej oraz Barbara Zagozda - członek zarządu.
Koło angażuje się w integracje i aktywizacje mieszkańców. Współpracuje z miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną. Wspólnie organizują spotkania okolicznościowe, między innymi ogniska i potańcówki wiejskie. Uczestniczą również w dożynkach gminnych jak i spotkaniach kulinarnych. Dzięki dotacjom z ARiMR, które zostały przyznane kołom gospodyń wiejskich Panie z Zabłocia zakupiły urządzenia i naczynia potrzebne do prac związanych z gastronomią, aby sprawnie organizować warsztaty kulinarne.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W TARNÓWCE
Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnówce istnieje już od ponad 40 lat. W 2018 roku koło zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich i liczy 34 członkinie.
Osobami, które stoją na czele zarządu koła w Tarnówce są: przewodnicząca - Krystyna Banasiak, zastępca przewodniczącej - Danuta Skrzypczak, członek zarządu - Marzena Polichnowska.
Koło aktywnie działa na terenie swojego sołectwa, bierze czynny udział w organizacji festynów oraz corocznych obchodów święta plonów. Członkinie uczestniczą także w konkursach kulinarnych.
Koło pozyskuje dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z otrzymanych środków doposażyło w sprzęt gospodarstwa domowego, piec konwekcyjny, kuchenkę mikrofalową, kuchnię gazowo - elektryczną, firanki oraz stroje ludowe.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W BARŁOGACH
Koło Gospodyń Wiejskich w Barłogach powstało w 2015 roku. Założyła je Lidia Grądziel - sołtys sołectwa Barłogi, która została również wybrana przewodniczącą. Jej zastępcą jest Arleta Kaczorowska, a członkiem zarządu Wioleta Krysztofowicz. Koło liczy 20 członkiń.
Koło aktywnie działa na terenie swojego sołectwa, bierze czynny udział w festynach oraz corocznych obchodach święta plonów. Gospodynie biorą udział w konkursach kulinarnych. W 2017 roku zajęły pierwsze miejsce w Wielkopolskim Konkursie Kulinarnym za najlepszy tradycyjny wypiek. Koło pozyskuje dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z otrzymanych środków doposażyło się w sprzęt gospodarstwa domowego, szafy, kuchnię gazową, garnki, zastawę stołową oraz stroje ludowe.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W BOGUSZYŃCU
Koło Gospodyń Wiejskich w Boguszyńcu powstało na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Zostało reaktywowane w grudniu 2018 roku. Zrzesza obecnie 26 członkiń, które reprezentuje trzyosobowy zarząd. W skład zarządu wchodzą: Renata Bednarczyk - przewodnicząca, Małgorzata Grochocińska - zastępca przewodniczącej, Dorota Lewandowska - członek zarządu. Głównym założeniem i celem działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Boguszyńcu jest propagowanie tradycji wśród mieszkańców. Korzystając ze środków własnych, jak również z dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, koło organizuje wyjazdy do teatru i na wycieczki dla wszystkich mieszkańców. Organizuje również okolicznościowe spotkania i integracje. Gospodynie zgłębiają tajniki kulinarne na szkoleniach prowadzonych przez profesjonalistów. Otrzymane dotacje umożliwiły również zakup strojów ludowych dla członkiń koła.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GRZEGORZEWIE
Koło Gospodyń Wiejskich w Grzegorzewie liczy 93 członków i jest zarejestrowane od grudnia 2018 roku. Mniej formalnie koło funkcjonowało już od wielu lat. Rok 2019 był jednak rokiem zmian. Przewodniczącą została Anna Perkowicz, zastępcą Marta Kubsik, a członkiem zarządu Wanda Molicka.
Już podczas pierwszego zebrania członkinie wiedziały, że skupią się na poprawie warunków życia i pracy kobiet na wsi poprzez wspieranie ich przedsiębiorczości oraz wszelkiej działalności społeczno-wychowawczej, oświatowo-kulturowej oraz szeroko pojętej integracji. Dzięki rejestracji w ARiMR koło dostało dofinansowanie w kwocie 5 tysięcy złotych. Środki te pomogły w rozwoju działalności koła. Za otrzymane dofinansowanie zakupiono podstawowe elementy zastawy stołowej dla 100 osób.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W BYLICACH
Koło w Bylicach ma około 50-letnią tradycję. Po nieco mniej aktywnym okresie, zaczęło działać z nową energią od jesieni 2018 roku, kiedy to stery przejęło młode pokolenie. Obecnie w kole działa 36 kobiet, a na jego czele stoi zarząd w składzie Agnieszka Andrzejczak - przewodnicząca, jej zastępczyni Wioletta Stegenta oraz skarbniczka - Iwona Łopacińska. Koło korzysta z dotacji unijnych za pośrednictwem ARiMR i angażuje się w mnóstwo imprez i świąt, takich jak walentynki, Dzień Kobiet czy andrzejki, a także festiwal „Witaj lato” i oczywiście dożynki. Gospodynie niedawno zainwestowały w wyposażenie kuchni - panie zadbały o zabudowaną szafę oraz dwa stoły z dolną półką i suwanymi drzwiami, przy pomocy OSP w Bylicach zakupiony został także okap kuchenny.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W BYLICACH - KOLONII
Koło Gospodyń Wiejskich w Bylicach - Kolonii powstało około 30 lat temu. Jego odrodzenie nastąpiło w 2018 roku, kiedy to zostało wpisane do rejestru ARiMR. Władze koła to: przewodnicząca - Marta Kowalewska, zastępca przewodniczącej - Lilla Lipiec, członek zarządu - Katarzyna Sosnowska. Koło organizuje spotkania międzypokoleniowe, przygotowuje imprezy i włącza się w życie wsi. W kole działają obecnie 22 kobiety. Biorą udział w obchodach święta plonów oraz festynu „Witaj lato”, podczas którego pokazują swój kunszt kulinarny. Organizują też Dzień Kobiet, andrzejki czy spotkania przy grillu. Pozyskują także dotacje z ARiMR, a z otrzymanych środków kupiono grill, ławki i stoły oraz stroje dla gospodyń.

KGW W LADORUDZKU
Koło Gospodyń Wiejskich w Ladorudzku powstało w 1970 roku. Ponowna rejestracja w ARiMR nastąpiła w 2018 roku i założyły je obecne członkinie, których jest 17. W 2018 roku zostało wpisane do Krajowego Rejestru KGW. Zarząd stanowią: przewodnicząca - Karolina Minichowska, zastępca przewodniczącej - Elżbieta Wawrzyniak, członek zarządu - Bożena Sěverac. Panie skupione w kole angażują w swe działania wszystkich mieszkańców Ladorudzka. Organizowały kursy gotowania, pieczenia, a także wycieczki do Lichenia, Częstochowy. Koło bierze udział w corocznych obchodach święta plonów. Jest organizatorem uroczystości okolicznościowych takich jak Dzień Kobiet.P0zyskuje dotacje z ARiMR. Z otrzymanych środków doposażyło się w sprzęt gospodarstwa domowego.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GRODNEJ
Koło Gospodyń Wiejskich w Grodnej powstało 30 lat temu. Ponowna rejestracja nastąpiła w 2018 roku. Na czele stoi Zofia Kamińska, w zarządzie są też zastępca przewodniczącej - Bożena Gralińska i członek zarządu - Zofia Ziemiańska. Członkinie koła są zgrane i zintegrowane, chętnie pracują na rzecz swojej wsi i gminy. Należą do niego 32 gospodynie. Biorą udział w corocznych obchodach święta plonów. Są organizatorkami uroczystości okolicznościowych takich jak: Dzień Kobiet, andrzejki czy spotkania przy grillu. Koło pozyskuje dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z otrzymanych środków doposażyło się w sprzęt gospodarstwa domowego tj. warnik, zastawę obiadową, lodówkę oraz stroje dla gospodyń.

KGW Grzegorzew

Poznajcie koła gospodyń wiejskich z gminy Grzegorzew

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto