Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia śmieci w Kole? Przedstawiciele inwestora w ogniu pytań

GB
Spalarnia śmieci w Kole? Przedstawiciele inwestora w ogniu pytań
Spalarnia śmieci w Kole? Przedstawiciele inwestora w ogniu pytań Fot. Grzegorz Broniarczyk
Czy przy ulicy Sosnowej w Kole powstanie nowoczesna elektrociepłownia? Inwestycja ta już budzi ogromne emocje i obawy mieszkańców. Na pytania dotyczące ewentualnego zakładu w naszym mieście odpowiadali w sali sesyjnej Ratusza przedstawiciele inwestora.

Na marcowej sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali o zdjęciu kilku punktów z porządku obrad. Wśród nich znalazł się ten dotyczący wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 29 lat części nieruchomości zabudowanej położonej przy ul. Sosnowej w Kole w trybie bezprzetargowym. To właśnie na tej działce ma zostać zrealizowana inwestycja, jaką jest budowa elektrociepłowni.

- Chcemy spalać biomasę odpadową, to co zostaje niewykorzystane do produkcji RDF-u oraz osady ściekowe - powiedział w rozmowie z nami przedstawiciel warszawskiej firmy, który sam przedstawił się jako prokurent.

- Dla nas jest bardzo ważne, żeby mówić w tym przypadku nie tyle o spalaniu tylko o zgazowaniu odpadów. To istotna różnica - wyjaśnił drugi z zaproszonych gości.

Firma w tej chwili nie ma doświadczenia w budowaniu tego typu instalacji, ponieważ takowe w Polsce jeszcze nie istnieją. - Jesteśmy finansowo gotowi. Mamy ekipę, która może to postawić. Mówimy o zainwestowaniu około 45 mln złotych - zapewnia przedstawiciel inwestora.

Podczas spotkania z radnymi inwestorzy zapewniali o wielu korzyściach płynących dla miasta i jego mieszkańców z tytułu powstania elektrociepłowni. Miałaby zostać rozbudowana chociażby sieć ciepłownicza.

Zakład ciepłowniczy byłby dystrybutorem i sprzedawałby ciepło miastu po cenach hurtowych. - Jesteśmy w stanie sprzedawać ciepło zawsze o 10 procent taniej. Daje to pewne oszczędności dla miasta - usłyszeli radni.

- Prosimy abyście Państwo podjęli decyzję o bezprzetargowe wydzierżawienie tego gruntu. My nie musimy być właścicielem, wystarczy 29-letnia dzierżawa, która spowoduje, że będziemy mogli spokojnie zainwestować na tym terenie. To pozwoli nam uruchomić procedurę próby wybudowania naszej inwestycji - mówił do zebranych jeden z przedstawicieli firmy.

Firma zobowiązała się także do wybudowania mieszkań komunalnych i socjalnych, na zasadach nie obciążających budżetu miasta.

Docelowo elektrociepłownia ma spalać około 22 tys. ton odpadów rocznie. Pracę w zakładzie znajdzie około 30-40 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto