MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolenie przeciwpowodziowe w Kole

GB
Szkolenie przeciwpowodziowe dla strażaków
Szkolenie przeciwpowodziowe dla strażaków Fot. Grzegorz Broniarczyk
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole wspólnie z Polskim Towarzystwem Melioracyjnym Oddział w Koninie przy współpracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Kolskim i Rejonowego Oddziału Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Koninie, zorganizowała cykl szkoleń służb ratowniczych w zakresie doraźnej ochrony obiektów hydrotechnicznych w czasie powodzi.

Uczestnikami tych szkoleń byli: funkcjonariusze Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Kole i w Turku, członkowie Powiatowych Zespołów Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Kolskim i Staroście Tureckim, a także członkowie Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego Oddział w Koninie.

Najnowsze filmy z serwisu Głos.TV:
Bieg Konstytucji 3 Maja w Powierciu
Olimpia Koło - GKS Sompolno 1:1

W pierwszym dniu szkolenia jego uczestnicy zapoznali się z projektem modernizacji prawostronnego obwałowania rzeki Warty na odcinku Koło-Konin oraz wykonywanymi robotami przeciwfiltracyjnymi i umocnieniowymi obwałowań, realizowanymi przez firmę „Hydrowat” z Konina. Zapoznano się także z funkcjonowaniem pompowni „Warcica”, „Żrekie” i „Piersk”, które odgrywają kluczową rolę w systemie zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

W dniu 24 kwietnia szkolenie odbyło się dwuetapowo. Pierwszym etapem był wykład teoretyczny z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, który został przeprowadzony przez Prezesa Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego Oddział w Koninie, Zenona Siwińskiego oraz Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego Oddział w Koninie, Tadeusza Barteckiego.

Drugim etapem było zapoznanie się w terenie z lewostronnym obwałowaniem rzeki Warta na odcinku Koło-Jeziorsko. Przedstawione zostały techniki doraźnej ochrony wałów w czasie zagrożenia powodziowego. Ponadto tego dnia uczestnicy zapoznali się z budową, funkcjonowaniem i eksploatacją zbiornika retencyjnego Jeziorsko oraz elektrowni wodnej w Jeziorsku, a także zapoznali się z systemem ochrony przed powodzią i podtopieniami budynku kościoła w Siedlątkowie.

W trzecim dniu szkolenia uczestnicy szkolenia zapoznali się z prawobrzeżnym obwałowaniem rzeki Warta na odcinku Ostrowsko-Gaj oraz obwałowaniem rzeki Ner na odcinku Rzuchów-Kuligowiec, a także z funkcjonowaniem pompowni „Krzykosy” i „Powiercie”. Szkolenie zakończyło się pokazami: zastosowania georury produkcji firmy „Huesker” w doraźnej ochronie obiektów hydrotechnicznych w czasie powodzi; pracy mobilnej oczyszczalni wody w warunkach powodziowych produkcji Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Aparatury Badawczej i Dydaktycznej COBRABID; techniki uszczelnienia przepustu wałowego przez firmę „Polkop”. Na pokazy te zaproszeni zostali również funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie.

źródło: st. kpt. Krzysztof Żurawik, KP PSP w Kole

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto