Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilgoć w łazience – jak z nią walczyć? Mamy sprawdzone sposoby na zaparowane lustro i ściany

Magdalena Dańda-Pyzik
Magdalena Dańda-Pyzik
W łazience podczas codziennego użytkowania zbiera się wilgoć, nie tylko na drzwiach kabiny prysznicowej, ale też na lustrze oraz ścianach. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią wentylację i wietrzenie, może się pojawić grzyb.
W łazience podczas codziennego użytkowania zbiera się wilgoć, nie tylko na drzwiach kabiny prysznicowej, ale też na lustrze oraz ścianach. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią wentylację i wietrzenie, może się pojawić grzyb. Aneta Zurek/Polska Press
Wilgoć w łazience jesienią staje się kłopotem, szczególnie gdy na zewnątrz jest coraz chłodniej, a pomieszczenia ogrzewamy tylko od czasu do czasu. Zbyt częste osadzanie się wilgoci na ścianach i drzwiach, parowanie luster oraz nieumiejętne wietrzenie pomieszczeń może doprowadzić do powstawania groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się wilgoci z łazienki.

Spis treści

Gdzie i jak osadza się wilgoć w łazience?

Zaparowane lustro i nadmiar pary wodnej, który osadza się na suficie lub ścianach po kąpieli czy prysznicu to normalne zjawisko. Wszystko jest w porządku, gdy pomieszczenie jest dobrze wentylowane i nadmiar wilgoci w postaci pary wodnej nie zostaje ścianach i suficie, kabinie prysznicowej lub na drzwiach wejściowych do pomieszczenia. Gdy jednak zauważymy, że wilgoć na ścianach łazienki się pojawia, oznacza to, że musimy zadbać o odpowiednie wietrzenie. Długotrwałe zawilgocenie tych miejsc może bowiem doprowadzić do powstawania grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia.

Sprawdź: Uwaga na pleśń na owocach i warzywach! Zobacz, jak sobie z nią radzić!

Jak wietrzyć łazienkę? Przydatne triki

Jednym z najprostszych sposobów dbania o to, by wilgoć w łazience nie stała się problemem, jest regularne wietrzenie lub wentylowanie pomieszczenia. Jest na to kilka prostych sposobów:

  • zamontujmy dobrze dobraną wentylację w łazience,
  • podczas kąpieli lub prysznica, o ile to możliwe, otwierajmy lub uchylajmy drzwi łazienki,
  • jeśli nie możemy otworzyć drzwi w czasie kąpieli, zróbmy to zaraz po jej zakończeniu,
  • jeżeli w łazience jest okno, to jak najczęściej je otwierajmy,
  • gdy łazienka nie ma okna, starajmy się otwierać okna i drzwi w sąsiednich pokojach,
  • przydatny może być też zwykły wentylator ustawiony w progu łazienki, który wdmuchuje chłodne powietrze do środka,
  • sprawdźmy, czy drzwi do łazienki mają na dole specjalne otwory, które zapewniają przepływ powietrza – jeśli nie, warto rozważyć wymianę drzwi.

Warto pamiętać, że w walce z wilgocią pomaga również przecieranie pozostającej po kąpieli czy prysznicu pary wodnej ściereczkami lub ściągaczkami.

Nadmierne zbieranie się wilgoci w łazience może doprowadzić do powstania grzyba.
Nadmierne zbieranie się wilgoci w łazience może doprowadzić do powstania grzyba. Karolina Misztal/Polska Press

Pochłaniacze wilgoci i osuszacze powietrza

Bardzo pomocne w walce z nadmiarem pary wodnej w łazience, ale też w innych pomieszczeniach w domu są osuszacze powietrza. To ogólnodostępne urządzenia, które łatwo i szybko pozwolą nam na pozbycie się wilgoci, szczególnie w łazience bez okna.

Dobrym sposobem na walkę z osadzającą się parą wodną jest korzystanie z pochłaniaczy wilgoci. Na rynku można kupić gotowe pochłaniacze lub wykorzystać białe torebki z pudełka po butach. Wiele osób robi też własne pochłaniacze, wykorzystując do tego żel krzemionkowy lub sodę oczyszczoną.

Meble i akcesoria do Twojej łazienki

Materiały promocyjne partnera

Rośliny i wilgoć. Jakie kwiaty wybrać do łazienki?

Kolejnym dobrym sposobem na walkę z wilgocią w łazience jest ustawienie w tym pomieszczeniu roślin i kwiatów, które lubią takie mokre i cieplarniane warunki. W ten sposób, choć wydaje się to dziwne, mogą pochłaniać niewielkie ilości wilgoci, a przy okazji świetnie się rozwijają. Należą do nich m.in. następujące rośliny doniczkowe:

  1. bluszcz,
  2. skrzydłokwiat,
  3. paproć,
  4. grubosz „drzewko szczęścia”,
  5. kroton,
  6. storczyk,
  7. róża jerychońska.

Grzyb i pleśń – co zrobić, jeśli się jednak pojawią?

Niestety czasami zdarza się, że mimo naszych zabiegów nadmiar wilgoci w łazience doprowadza do powstawania pleśni i grzybów. Pamiętajmy, że można je usunąć. W przypadku pleśni możemy sięgnąć po domowy sposób, który wykorzystuje ocet. 1/2 szklanki wody mieszamy z 1/4 szklanki octu - takim roztworem spryskujemy zapleśnioną powierzchnię, czekamy kwadrans i wycieramy to miejsce do sucha. Z pleśnią można również walczyć za pomocą wody utlenionej lub mieszanki wody z solą albo sodą oczyszczoną.

Do usuwania grzybów można również wykorzystać preparaty grzybobójcze, których nie brakuje na rynku. Są też specjalne roztwory do usuwania pleśni. Należy jednak pamiętać, że są to środki silnie żrące i przy ich stosowaniu koniecznie trzeba pomyśleć o ochronie naszego ciała (m.in. użyciu gumowych rękawiczek).

Warto dodać, że w walce z grzybem i pleśnią nie pomoże ani ich zdrapanie ze ściany czy sufitu, ani zamalowanie ich farbą. Jeśli tak zrobimy, problem szybko powróci.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wilgoć w łazience – jak z nią walczyć? Mamy sprawdzone sposoby na zaparowane lustro i ściany - RegioDom.pl

Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto