Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza w Kaliszu zaprasza na wystawę "Mazowiecka 7" ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza w Kaliszu zaprasza na wystawę "Mazowiecka 7"
Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza w Kaliszu zaprasza na wystawę "Mazowiecka 7" Bartłomiej Hypki
Nowa wystawa w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza pt. "Mazowiecka 7" przenosi nas na 5. piętro warszawskiej kamienicy, pod najbardziej znany adres Tadeusza i Barbary Kulisiewiczów. Ale ta ekspozycja jest wyjątkowa, ponieważ nie opowiada o artyście, lecz o jego sąsiadach.

Na piętrze kamienicy przy Mazowieckiej 7 znajdowały się cztery mieszkania od numeru 10 do 13. Mieszkający na tym samym piętrze ludzie - rodzina Sandlerów (nr 11), Marceli Stark (nr 13), Zofia Dembińska z córką Haliną (nr 10) - okazali się niezwykle ciekawymi, należącymi do warszawskiej elity postaciami.

- Gdy przejrzeliśmy archiwum Kulisiewicza, znalazły się w nim listy od jego sąsiadów. Stworzyła się z tego ciekawa opowieść o przyjaźni, stosunkach międzysąsiedzkich, o minionych latach 60. i 70. ubiegłego wieku - mówi Hanna Jaworowicz, kierownik Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza w Kaliszu. - Chcemy zwiedzającego wprowadzić w klimat, jaki panował na Mazowieckiej. Są tu duże zdjęcia bramy wjazdowej czy też korytarza - dodaje.

Jak rodzina

Ilość zachowanej korespondencji, zawarta w niej treść ukazuje bardzo bliskie relacje łączące lokatorów piętra. Jak mówi dzisiaj pani Halina Kmiotek, jedyna żyjąca z sąsiadek - "Byliśmy jak rodzina". Całość przedstawionego materiału tworzy opowieść o przyjaźni, relacjach sąsiedzkich, wzajemnej pomocy i życzliwości. Borykano się z ciągłym brakiem towarów w sklepach, życie towarzyskie jednak kwitło, ludzie byli otwarci i spragnieni wzajemnego towarzystwa. Dla przykładu - ktoś miał telewizor, z którego korzystali inni, a znowuż ktoś inny telefon.

Historie poszczególnych osób przeplatają się z dziejami kraju. Po wydarzeniach marca '68, rodzina Sandlerów, pochodzenia żydowskiego, podobnie jak wiele tysięcy innych Żydów, podjęła trudną decyzję o emigracji z kraju. Przed podobnym wyborem stanął również Marceli Stark, który mimo propozycji wyjazdu postanowił zostać w Polsce.

Dodatkowego kolorytu wystawie nadają przedstawione z archiwum artysty różnego rodzaju dokumenty z tamtych lat jak: zaproszenia, wizytówki, notatki, książeczki opłat, pokwitowania, recepty, gazety, bilety, kartki z życzeniami.

Wystawę można oglądać do 14 marca.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza w Kaliszu zaprasza na wystawę "Mazowiecka 7" ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto