Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół nr 1 w Kole. Trwa przygoda z Kosmosem

GB
Zespół Szkół nr 1 w Kole: Otwarcie wystawy uczniów ZS nr 1 przez prorektora Politechniki Poznańskiej prof. Jacka Goca
Zespół Szkół nr 1 w Kole: Otwarcie wystawy uczniów ZS nr 1 przez prorektora Politechniki Poznańskiej prof. Jacka Goca Fot. ZS nr 1 w Kole
Zespół Szkół nr 1 w Kole realizuje projekt „mini SAT” Fundacji Copernicus. Tym samym wciąż trwa przygoda uczniów i nauczycieli tej szkoły z Kosmosem.

Pierwsze spotkania z naukowcami i pasjonatami astronomii rozpoczęły się już dwa lata temu, kiedy to na szkolnym placu apelowym przy ul. Poniatowskiego uczniowie ZS nr 1 w Kole przyglądali się niebu przez teleskopy.

Wciąż trwa projekt EarthKam – fotografowanie powierzchni Ziemi za pomocą sztucznych satelit. W programie MoonKam uczniowie wykonywali zdjęcia księżyca. W MDK odbyła się wystawa wielkoformatowych zdjęć naszej planety i księżyca. Zimą w Miejskim Domu Kultury szkoła zaprezentowała „kosmiczny” koncert „Pośród galaktyki spojrzeń”, który zachwycił licznie zgromadzoną publiczność.

Uczniowie wysyłali też drogą radiową obrazy prac graficznych – w tym logo szkoły – na księżyc. Po odbiciu się od powierzchni naszego naturalnego satelity, wracały na Ziemię.

Uczniowie uczestniczą również w ciekawych lekcjach i doświadczeniach m. in. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a nauczyciele zdobywają nowe doświadczenia i uczestniczą w spotkaniach z naukowcami z Polski i świata. Obecnie w auli Biblioteki Politechniki Poznańskiej oglądać można wystawę zdjęć uczniów szkoły, zorganizowaną przez ZS nr 1 w Kole we współpracy z Akademickim Kołem Naukowym Krótkofalowców SP3PET.

W trwającym obecnie programie „mini SAT”, zadaniem dzieci i organizujących projekt nauczycielek - Anny Machowicz i Małgorzaty Śniegockiej - było przygotowanie nasion do wysłania w przestrzeń okołoziemską. Po wielu przygotowaniach teoretycznych i praktycznych uczniowie wyselekcjonowali nasiona traw, kwiatów, fasoli, kapusty i innych roślin i warzyw, które spakowane zostały w specjalne kapsułki i wysłane pocztą do organizatorów - Fundacji Copernicus.

5 października ziarenka poleciały do stratosfery. Wyniósł je tam balon stratosferyczny, wypuszczony przez naukowców. Po kilku dniach uczestnicy projektu otrzymali kapsułki z powrotem i kontynuowali badania nad nimi. Już po kilku dniach obserwacji zauważono zdumiewającą prawidłowość: lepiej i szybciej wykiełkowały nasiona, które wysłane zostały do stratosfery (zwłaszcza fasola)!

Pomoc i fachowe wsparcie udzielił szkole dr Armand Budzianowski, który już od dłuższego czasu pomaga i inspiruje społeczność szkolną do udziału w kosmicznych przygodach.

źródło: Zespół Szkół nr 1 w Kole

Kolo.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto