18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Powstanie Styczniowe na Ziemi Kolskiej - w 150. rocznicę zrywu narodowego"

GB
Sesja popularnonaukowa w kolskim ratuszu
Sesja popularnonaukowa w kolskim ratuszu Fot. UM w Kole
W kolskim ratuszu odbyła się sesja popularnonaukowa "Powstanie Styczniowe na Ziemi Kolskiej - w 150. rocznicę zrywu narodowego", która była elementem całorocznych obchodów jubileuszu tego wydarzenia.

Przy wejściu do sali obrad znajduje się obraz zatytułowany „Bój powstańczy w Kole 6 maja 1863 r.” autorstwa Zdzisława Biernata, który wraz z wystawą pamiątek stanowił doskonałe tło do referatów wygłoszonych podczas sesji.

Bywalcy wcześniejszych uroczystości upamiętniających ten zryw narodowy słyszeli już wyjaśnienia dyrektora kolskiego muzeum doktora Krzysztofa Witkowskiego, iż powstańcy styczniowi kilkakrotnie „odwiedzali” nasze miasto. Pierwszy oddział pojawił się już w lutym 1863 r.. Słynna potyczka miała miejsce 6 maja w pobliżu Zalewu Rzeki Warty, a najzacieklejsze boje odbyły się o młyn znajdujący się obok Klasztoru OO. Bernardynów. W tym miejscu został ranny kpt. Kazimierz Unrug, a 8 maja zmarł w klasztorze, gdzie wówczas mieścił się lazaret. Zginęło jeszcze kilku powstańców, ale walka była dla nich zwycięska, a oddziały rosyjskie wycofały się w kierunku Turku. Dopiero nazajutrz, 7 maja, oddziały gen. Taczanowskiego ruszyły w kierunku Ignacewa, gdzie poniosły ogromną klęskę.

Podczas sesji referaty wygłosili: dr Krzysztof Witkowski (Koło) „Koło w dobie powstania styczniowego”, dr Piotr Gołdyn (Konin) „Pamięć o powstaniu styczniowym w Kole w okresie dwudziestolecia międzywojennego”, Kazimierz Kasperkiewicz (Koło), ks. Andrzej Mendrok (Jasienica) „O stosunku osadników pochodzenia niemieckiego i społeczności ewangelickiej wobec powstania styczniowego na Ziemi Kolskiej”, dr Mariusz Kulik (Warszawa) „Wojska rosyjskie na Ziemi Kolskiej w latach 1863-1864”, dr Aleksander Krzysztof Sitnik OFM (Kraków) „Udział bernardynów kolskich w powstaniu styczniowym i ich późniejsze losy” oraz Dariusz Racinowski (Brdów) „Bitwa pod Brdowem”.

– Cieszy mnie wysoka frekwencja na dzisiejszym spotkaniu, będąca dowodem na duże zainteresowanie tematyką sesji – przyznał dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych dr Krzysztof Witkowski. – Organizowanie corocznych sesji naukowych i popularnonaukowych staje się tradycją miasta, ubiegłoroczna dotyczyła jubileuszu lokacji miasta, tegoroczna Powstania Styczniowego, a i przyszły rok obfituje w rocznice, które warto będzie kultywować.

Sesji towarzyszyła okolicznościowa wystawa dokumentów i pamiątek ze zbiorów kolekcjonera z Przedcza Janusza Jaworskiego. Wygłoszone referaty prawdopodobnie zostaną wydane w publikacji zwartej. Kolejną okazją do wysłuchania prelekcji będzie sesja w klasztorze brdowskim, która planowana jest na 15 czerwca.

źródło: UM w Kole

Kolo.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Powstanie Styczniowe na Ziemi Kolskiej - w 150. rocznicę zrywu narodowego" - Koło Nasze Miasto

Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto